Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spor o mzdy se vyhrotil: Odboráři chemičky DEZA vyhlásí stávkovou pohotovost

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Val. Meziříčí (Vsetínsko) - Odboráři valašskomeziříčské chemičky DEZA dnes odpoledne vyhlásí stávkovou pohotovost. ČTK to řekl předseda základní organizace OS ECHO při DEZA Michal Sváček. Důvodem jejího vyhlášení je spor o uzavření kolektivní smlouvy na rok 2018 a neakceptovatelný dosavadní mzdový vývoj, uvedli odboráři v prohlášení.

Odboráři požadují zvýšení základních tarifních mezd o 13 procent, růst příplatku za směnnost o 20 procent a růst podílu na zisku o dvě procenta. O kolektivní smlouvě jednají odboráři s vedením společnosti již od konce loňského října.

Průměrná mzda všech zaměstnanců chemičky je podle Sváčka 32.966 korun, u tarifně odměňovaných zaměstnanců 28.846 korun. "Navýšení tarifních stupňů pro rok 2017 bylo pět procent," uvedl Sváček, podle kterého nyní požadují odboráři vyšší navýšení.

Stávková pohotovost platí od dnešních 15:00. Odboráři jsou připraveni se zaměstnavatelem jednat. "Čekáme na jeho vyjádření," uvedl Sváček. Pokud vedení společnosti nezmění přístup k požadavkům odborů, jsou odbory připraveny vyhlásit a zorganizovat stávku jako krajní prostředek za prosazení svých cílů. Podle Sváčka je v základní organizaci OS ECHO při DEZA přes 500 lidí, chemička má tisícovku zaměstnanců.

Témata:  stávka platy ekonomika

Související

Aktuálně se děje

8:53

Nehoda vlaku v Olomouci. Souprava vykolejila na přejezdu, škoda je značná

Ke dvěma případům vykolejení vlaku došlo ve středu na české železnici. Kromě Ostravy se řešila i nehoda v Olomouci, kde je provoz na trati stále zastaven. Došlo navíc i k poškození tramvajové trati. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Marek Výborný

Slintavka a kulhavka na hranicích s Českem: Stát zavádí první opatření, dotknou se dopravy

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.