Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanecká sněmovna: při výměně řidičských průkazů povinně i kontrola zraku

doprava
doprava
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Praha - Při výměně řidičského průkazu by měla být povinná kontrola u očního lékaře. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl poslanec Jan Birke (ČSSD). Současná platnost průkazu je deset let. Prohlídka očí lékařem je povinná při vydání prvního řidičského průkazu, obvykle v 18 letech, a poté od 65 let. Birke změnu navrhuje v novele zákona o provozu na pozemních komunikacích.

V Česku je asi šest milionů řidičů. Z výsledků kampaně Slepí vrazi, kterou minulosti pořádal Autoklub ČR, vyplynulo, že by asi 4,5 milionu z nich potřebovalo brýle nebo více dioptrií. "Už při absenci korekce zraku o tři čtvrtiny dioptrie se kvůli zhoršeným reakčním schopnostem řidiče prodlužuje brzdná dráha automobilu při rychlosti 90 kilometrů v hodině z 80 na 120 metrů," uvedl prezident Autoklubu Jan Šťovíček. Zdravé oko vidí chodce na 200 metrů, s třemi čtvrtinami dioptrie bez brýlí na poloviční vzdálenost.

Pravidelné kontroly zraku v současnosti povinné nejsou. Poprvé si musí řidič nechat zkontrolovat zrak v rámci žádosti o vydání řidičského oprávnění a potom v 65 letech. Ideální by podle odborníků bylo, pokud by si šoféři nechali zrak zkontrolovat každý rok. To ale většina řidičů nedělá, 74 procent z kontrolovaných řidičů za poslední rok očního lékaře nenavštívilo a 40 procent ani v posledních pěti letech.

Témata:  doprava Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

27. května 2026 20:35

Agáta Hanychová otevřeně přiznala, že se s Monikou Marešovou nesnesla

Agáta Hanychová otevřeně promluvila o svém dlouholetém napětí ve vztahu s Monikou Marešovou, manželkou moderátora Leoše Mareše. S ním se Hanychová zná již polovinu svého života a v minulosti mezi nimi proběhl i krátký mladický románek. Jak ale sama přiznala, současné moderátorově choti nemohla velmi dlouhou dobu přijít na jméno. Hlavním důvodem tehdejší nevraživosti byla žárlivost, kvůli které měla pocit, že přišla o blízkého kamaráda a do jisté míry i o potenciálního partnera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ministerstvo životního prostředí

Komentář

Revoluce v Zelené úsporám. Češi už vyčerpali přes sto miliard korun

Dotační program Nová Zelená úsporám dnes po třinácti letech čeká „malá revoluce“. Premiér Andrej Babiš společně s ministrem životního prostředí Igorem Červeným totiž představí jeho nové podmínky. Ty spočívají zejména ve výrazném omezení dosavadní páteře programu, tedy přímých dotací, místo nichž bude převážně možné čerpat „jen“ bezúročný úvěr. Přímou dotaci získají jen nízkopříjmové domácnosti v programu NZÚ Light. Stát tedy pokryje úroky, které lidem vzniknou nad rámec renovace.