Brno - Policie v Jihomoravském kraji v současnosti pátrá celkem po deseti pohřešovaných dětech, podle policie jde většinou o spory mezi rodiči či útěky do zahraničí. Za posledních pět let vyhlásili policisté v kraji 3391 pátrání po pohřešovaných dětech, všechna dopadla dobře. V drtivé většině šlo o případy, kdy se děti s nařízenou ústavní výchovou nevrátily z povolené vycházky, nebo z těchto zařízení utekly. V tiskové zprávě to uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb. Na dnešek připadá mezinárodní den pohřešovaných dětí.
Zvláštní skupinu pohřešovaných tvoří "dítě v ohrožení". Policie do ní zařadí pohřešované dítě v okamžiku, kdy se vzhledem ke svému věku mohlo stát obětí neštěstí, postrádá přístup k životu potřebným lékům, je prokazatelně fyzicky či psychicky handicapované nebo se stalo obětí únosu. Prostřednictvím sdělovacích prostředků a sociálních sítí je pak žádána o pomoc veřejnost.
Při vyhlašování pátrání po pohřešovaných dětech je podle policie důležitý kontakt mezi rodiči a policisty, kteří potřebují získat co nejrychleji přesné, pravdivé a ucelené informace o dítěti. Také o jeho chování předtím než zmizelo a jeho případných problémech.
"A to i v případě, že tyto informace nemusí být pro rodinu vždy příjemné. Policistům se poté mnohem snadněji rozhoduje, jakým směrem pátrání vést," uvedl Šváb. Podle policie se rodiče někdy snaží zamlčet důležité informace například o výchovných problémech s dítětem, které může nastalou situaci řešit útěkem.
Na 25. května připadá mezinárodní den pohřešovaných dětí, známý jako Pomněnkový den. Připomíná se od roku 1983. Prvotním impulsem k tomuto kroku byl 25. květen 1979, kdy se v americkém New Yorku ztratil při cestě do školy šestiletý chlapec. Jeho rodiče už chlapce nikdy neviděli.
Témata: pohřešované osoby, krimi, děti
Související
5. srpna 2024 13:05
22. června 2024 14:52
9. června 2024 20:01
4. července 2023 14:14