reklama

Normě byla z řad ODS i KSČM vytýkána nepřipravenost navzdory tomu, že ministerstvo zákon připravovalo léta a pokoušelo se jej prosadit už v minulém funkčním období dolní komory. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) odmítl, že by připomínky k předloze automaticky znamenaly to, že jeho úřad odvedl špatnou práci. Podle něj je nemožné vyhovět všem, jichž se zákon o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech týká.

"Upřímně většina znalců nestojí o to, aby byli regulováni, protože se jim v neregulovaném světě docela pěkně žije," uvedl ministr. Dodal, že jeho úřad bude připraven k poslaneckým úpravám zákona. Poslankyně ANO a bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková by v zákoně chtěla omezit "privilegované postavení znaleckých ústavů a nejasné postavení znaleckých kanceláří", stejně jako přísné kárné řízení se znalci.

Úpravy zákona požaduje také Hospodářská komora. "Za zásadní nedostatky, které mohou vést k značnému chaosu zejména v oblasti ekonomických posudků, považujeme rozsáhlou nerovnost v postavení nově navrhovaných kategorií znaleckých subjektů a rozpory některých pasáží návrhu zákona s ostatní platnou legislativou," uvedl již dříve prezident komory Vladimír Dlouhý.

Norma by pro nové uchazeče měla zavést vstupní odborné zkoušky, u stávajících znalců chce přezkoumávat jejich posudky. Zvyšuje také odměny za posudky a zpřísňuje požadavky na znalecké ústavy. Definuje i odpovědnost znalců za škodu a ukládá jim povinné pojištění. Znalcům se zvyšuje ohodnocení ze 100 až 350 korun za hodinu na 300 až 550 Kč, tlumočníci nově dostanou 300 až 500 za hodinu tlumočení a 200 až 450 korun za překlad jedné normostrany.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama