reklama

Podle Volfa se zatím k memorandu připojilo 15 samospráv, jejichž městské rady již tento postup schválily. Města se chtějí bránit u Ústavního soudu společně a být účastníkem řízení, i když moc šancí na úspěch si Volf nedává. "Řekli jsme si, že prvním mezníkem bude Ústavní soud. Předpokládám, že máme šanci tak deset procent, že by to nebylo zrušeno," odhadl. Pokud radnice spor prohrají, znovu se sejdou a budou řešit, co dál. Podle primátora by již měly postupovat "více sofistikovaně", blíže to ale neupřesnil. "Nechceme se bít se státem. Chceme se spojit a ten problém vyřešit," řekl primátor.

Možnost vyhlásit oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů v místech, kde se narušuje veřejný pořádek, ohrožují děti či jsou lidé pod vlivem alkoholu a drog, dává radnicím loňská novela o hmotné nouzi. Do takových lokalit úřad práce nemůže vyplácet doplatky na bydlení novým žadatelům. Zástupci Kladna, Ústí nad Labem, Litvínova a dalších měst si podle Volfa opatření chválí. Například v Kladně se díky něm zastavila migrace a snížila se kriminalita. Nikdo podle něj opatřením nebyl negativně postižen, tvrdí Volf.

Takzvané bezdoplatkové zóny fungují také v Aši, Sokolově, Jirkově, Duchcově, Karviné či Děčíně. Kladno má oblast se sociálně nežádoucími jevy dokonce na celém svém území. Podle kritiků se lidé budou přesouvat a soustředit v místech, kde pomoc získají. Dvě desítky senátorů proto požádaly Ústavní soud, aby část zákona s tímto opatřením zrušil.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama