Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Miloš Zeman zavítá na Ústecko, o prázdninách pojede vlakem na Slovensko

Zemanovo vítězství ve volbě prezidenta 2018
Zemanovo vítězství ve volbě prezidenta 2018
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Prezident Miloš Zeman ještě před prázdninami navštíví Ústecký kraj. Půjde o jeho druhou krajskou cestu po znovuzvolení do funkce. Cesta je plánována na 19. až 21. června, řekl dnes ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. V červenci se pak Zeman v rámci oslav vzniku Československa vydá se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou na společnou cestu vlakem z Brna na Slovensko. Navštíví také začátek aliančního summitu v Bruselu.

Zeman po zvolení řekl, že bude i nadále navštěvovat kraje. Jejich pořadí chce určovat podle počtu hlasů, které v nich získal během letošní prezidentské volby. V květnu tak byl na první krajské cestě v Moravskoslezském kraji. Jako druhý pak v druhé polovině června navštíví Ústecký kraj. Poruší tak svou tradici, kdy na konci června jezdil na Vysočinu, kde následně zůstal na dovolenou na své chalupě v Novém Veselí.

Podle Ovčáčka zatím není rozhodnuto, jak bude Zeman letošní dovolenou trávit. ČTK řekl, že tradiční pobyt na Vysočině zatím nemůže vyloučit.

Na červenec má Zeman naplánováno setkání se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou. Domluvili se na něm na první povolební zahraniční návštěvě Zemana, během níž zavítal na Slovensku na Štrbské Pleso.

Jízdou historickou vlakovou soupravou si připomenou výročí vzniku Československa. Termín zatím podle ředitele zahraničního odboru Rudolfa Jindráka nebyl definitivně potvrzen. Cesta by symbolicky mohla začínat v Hodoníně, rodišti prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a vést do slovenských Topoľčianek. Na tamním zámku Masaryk jako prezident pravidelně trávil svůj volný čas.

Zeman se také 11. července zúčastní podle Ovčáčka prvního dne jednání aliančního summitu. Hlavní představitelé zemí Severoatlantické aliance se na dva dny sejdou v Bruselu. Summit se uskuteční v nové centrále NATO.

Témata:  Miloš Zeman Ústí nad Labem Slovensko

Související

Aktuálně se děje

25. července 2026 9:25

Česko čeká nevyhnutelné stárnutí populace. Jedno opatření nebude stačit

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a společností Deloitte Studii dlouhodobé sociální péče v České republice. Ta potvrzuje, že rychlé stárnutí populace nelze zvládnout jedním opatřením. Budoucnost dlouhodobé péče stojí na rozvoji domácích, komunitních i pobytových služeb, lepším propojení sociální a zdravotní péče, podpoře pečujících a dlouhodobém plánování kapacit.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vakcína, ilustrační fotografie.

Češi by se mohli očkovat proti chřipce i v lékárnách

Česko dlouhodobě patří mezi země s nízkou proočkovaností proti chřipce. Očkování využije každoročně jen kolem 8 % obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje legislativní návrh, který by za jasně stanovených podmínek umožnil očkování proti chřipce také v lékárnách. Cílem je nabídnout lidem další možnost, jak se nechat očkovat, zlepšit dostupnost této osvědčené formy prevence a přispět ke zvýšení proočkovanosti. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.