Akce plánovaná od 18. do 29. června se koná na základě dlouholeté spolupráce s nebraskou a texaskou národní gardou. "Přílety letounů F-16 a tankerů KC-135 jsou plánovány na pátek 15. června, v pondělí 18. června zahajujeme cvičení úvodními briefingy a v odpoledních hodinách budou první letové akce," uvedl zástupce řídicího cvičení Tomáš Merta.

Celkem šest letounů F-16 se do společného výcviku zapojí z čáslavské základny. Cvičení se zaměří na manévrové vzdušné boje, spolupráci s předsunutými leteckými návodčími i mise s komplexními scénáři. Tankery KC-135, které využijí stíhači k doplňování paliva za letu, budou na pardubickém letišti.

Čáslavská základna se 20. června otevře takzvaným spotterům, tedy nadšencům, které fascinují letadla a kteří obléhají letiště s fotoaparáty. Registrovaní spotteři budou moci na základnu zavítat již ráno, fotografování bude organizováno 100 metrů od vzletové a přistávací dráhy. Zájemci se mohou těšit na vzlety a přistání amerických strojů F-16 texaské národní gardy a cvičná přiblížení tankeru KC-135 nebraské národní gardy. Z mateřské základny se do misí zapojí gripeny a L-159. Zástupci médií se budou moci akreditovat na středu 27. června, kdy jim bude umožněno nahlédnout do zákulisí cvičení. Během dopoledne budou možné rozhovory s řídicími i účastníky cvičení a armádními funkcionáři.

Obdobné cvičení se v Čáslavi konalo naposledy v roce 2009. Čeští stíhači s kolegy z letky Lone Star Gunfighters ze San Antonia tehdy sváděli vzdušné souboje a simulovali údery na pozemní cíle.

Spolupráce mezi českou armádou a nebraskou a texaskou národní gardou začala v roce 1993, prvotním cílem bylo pomoci české armádě v přípravě ke vstupu do NATO. Vojáci pořádají společná cvičení v Česku nebo Texasu a vyměňují si zkušenosti v oblasti velení a řízení, kybernetické obrany, likvidace výbušných zařízení nebo ochrany proti zbraním hromadného ničení.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama