reklama

"Ze statisíců Čechů žijících v zahraničí se voleb účastní jen zlomek oprávněných voličů, protože nyní se musí osobně dostavit na ambasády nebo konzuláty, což v případě zejména velkých zemí, jako je Austrálie, USA nebo Rusko, může být značný problém," zdůvodnili svou výzvu vědci působící v různých institucí, které spojuje příslušnost k Akademii věd.

Vědci uvádějí, že v Evropské unii mohou občané volit s využitím poštovních služeb ve 24 zemích. "Neexistují racionální důvody, proč by tento způsob volby nemohl být aplikován i v České republice," dodávají vědci.

Stejnými argumenty zdůvodnila návrh na zavedení korespondenční volby místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Chce, aby lidé mohli korespondenčně hlasovat v prezidentských, sněmovních a evropských volbách. "V případě hladkého projednání ve Sněmovně by mohla být korespondenční volba využita už v příštím roce při volbách do Evropského parlamentu," uvedla.

Zákon o korespondenční volbě navrhla TOP 09 už v minulém volebním období, kdy ale změnu hlasování odmítli zákonodárci tehdejších vládních stran. "Nynější návrh jsme projednali i s poslanci ostatních stran, diskutovali o všech připomínkách a proto věřím, že zákon kolegové tentokrát podpoří," dodala Pekarová Adamová.

1 komentář (Poslední 01.06. 16:24) Napište svůj názor

reklama