Česká prezident oslovil členy AIPAC na slavnostní akci pozdravem šalom, za což sklidil hlasitý potlesk. Další aplaus si vysloužil, když se vyslovil pro přesun ambasády. Podle něj k tomu bude potřeba několik postupných kroků.

„První krok byl realizován, když jsme před týdnem otevřeli honorární konzulát. Během mé návštěvy (Izraele) letos v listopadu plánujeme otevřít Český dům v Jeruzalémě. To bude druhý krok," řekl.

V desetiminutovém anglickém projevu přednášeném také kritizoval šéfku evropské diplomacie Federiku Mogheriniovou za její návrh, aby Evropská unie odsoudila rozhodnutí Spojených států přesunout ambasádu do Jeruzaléma. Ocenil, že Česko bylo mezi státy, které tento návrh vetovaly.

Kritizoval také snahy o to dosáhnout za každou cenu usmíření mezi Palestinci a Izraelem, přirovnal to k politice appeasementu ve 30. letech 20. století, kdy mezinárodní společenství ustupovalo požadavkům nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Odmítl také tezi, že v Palestině existuje hnutí za osvobození.

„Jaké hnutí za osvobození? Dobré nebe! Hamás je teroristická organizace. Hizballáh je teroristická organizace," řekl. Hamás vládne v palestinském pásmu Gazy, Hizballáh působí v Libanonu. Obě hnutí vedou ozbrojené akce proti Izraeli. Kritizoval i umírněné palestinské hnutí Fatah, které vládne na Západním břehu Jordánu.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama