Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sexuální obtěžování se nevyhýbá ani ministerstvům. Dostanou návod, jak problémy řešit

Vláda ČR
Vláda ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Sexuální obtěžování se podle průzkumu nevyhýbá ani ministerstvům a vysokým úřadům v Česku. Měla by proto do jednoho roku dostat návod, jak mají takové případy řešit. Opatření proti sexuálnímu obtěžování doplnila vládní strategii k prosazování rovnosti pohlaví na roky 2014 až 2020. Materiál s novými úkoly schválila tento týden Babišova vláda v demisi.

Průzkum se v několika ministerstvech uskutečnil loni a předloni. Na dotazníky odpověděli pracovníci a pracovnice resortů zdravotnictví, práce či průmyslu. "Přestože výsledky nejsou reprezentativní, indikují to, že k sexuálnímu obtěžování dochází i ve státní správě. Míra sice není nijak závratná, ale dochází i k závažnějším formám obtěžování včetně pokusu o navázání fyzického styku ve výtahu - tedy k tomu, co by už bylo možné považovat za překročení pracovně právního sporu a co by přecházelo do trestně právní roviny," řekl ředitel odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády Radan Šafařík.

V 90 procentech se obětí obtěžování staly ženy. Naprostá většina těch, kteří obtěžovali, byla v pozici nadřízených. Nejčastější jsou podle výsledků sexuálně podbarvené vtipy a poznámky, okukování a přílišná tělesná blízkost. Opakovaně se objevovaly i výzvy k sexu, pokusy o intimní rozhovory a nechtěný fyzický kontakt, ale také nabídky výhod za sex. Obtěžované to řešily tak, že se dotyčnému snažily důsledně vyhýbat či se nechaly přeřadit do jiné kanceláře.

Vlastní průzkum si udělalo už v roce 2015 ministerstvo obrany. Odpovídalo 1615 dotázaných, z nichž 29 procent tvořily ženy. Podle výsledků se setkalo se sexuálním obtěžováním sedm procent žen a téměř dvě procenta mužů. Celkem 31 procent žen a 18 procent mužů mělo pocit, že se problematika podceňuje a že většina případů zůstává skryta. Výzkum z Univerzity obrany pak ukázal, že s obtěžováním v této škole mělo zkušenosti osm procent dotázaných. 

Příručku pro řešení sexuálního obtěžování vypracuje vládní odbor rovnosti. Hotová má být do června příštího roku. Podle Šafaříka by v návodu personální odbory ministerstev měly najít, jak by měly k případům přistupovat a jak by měly vést rozhovor s oznamovatelkou či oznamovatelem. 

Na sexuální násilí a obtěžování strhla pozornost mezinárodní kampaň #MeToo, v níž oběti popisovaly své zážitky. V Česku vyvolala ale i nenávistné a zesměšňující reakce. Ještě před kampaní na rozšířenost sexuálního obtěžování upozornil průzkum Agentury EU pro základní práva (FRA) z roku 2014. V Česku se do něj zapojilo přes 1600 žen. Pětina Češek tehdy uvedla, že v posledním roce nějaké sexuální obtěžování zažila, třeba nevhodné návrhy, dotěrné otázky či zírání.

Témata:  sexuální obtěžování ministerstva vláda

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 10:46

Ruské běsnění na Ukrajině pokračuje. Čtyři mrtví po útoku na Kyjev

Rusové v noci na sobotu opět útočili na sousední Ukrajinu. Zasaženo bylo ukrajinské hlavní město Kyjev, kde místní úřady hlásí nejméně čtyři mrtvé osoby. Další lidé utrpěli zranění. O ruském útoku na metropoli informovala agentura Ukrinform

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.