reklama

Dění kolem Cimického spustilo oznámení, že jej prezident Miloš Zeman vyznamená Medailí Za zásluhy I. stupně za zásluhy o stát v oblasti kultury. Následně se začaly objevovat první svědectví o jeho nevhodném chování k ženám.

První se ozvala herečka a zpěvačka Jana Fabiánová, dcera Nadi Urbánkové. Psychiatr její obvinění, která již dříve neadresně pronesla v pořadu ČT 13. komnata, popřel. Médiím, konkrétně Hospodářským novinám, se ale následně ozvaly další ženy, které měl napadnout.

Svědectví přinesl i nedělní pořad 168 hodin, v němž mimo jiné potvrdil tehdejší Cimického nadřízený Zdeněk Bašný, že odchod lékaře z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích souvisel se sexuálním obtěžováním. Cimický zde v letech 1981 až 1996 zastával post primáře socioterapeutického a rehabilitačního oddělení.

V pondělí se na sociálních sítích ozvala také moderátorka ČT Martina Hynková Vrbová, která s psychiatrem před lety uváděla televizní pořad. Napadnout ji měl, když soukromě konzultovali scénář připravovaného dílu.

"Povalil mě na sedačku, kde mě začal osahávat na prsou a líbat," uvedla na instagramu s tím, že ačkoliv byla v naprostém šoku, podařilo se jí uniknout. Spolupráci následně ukončila.

Podle informací MF DNES se děním kolem Cimického začala zabývat pražská policie. Policejní mluvčí Jan Daněk potvrdil ČTK, že kriminalisté se případem zaobírají na základě informací zveřejněných v médiích.

Končící premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že jej zprávy o Cimickém šokovaly. "Nejsem schopen posoudit jejich pravdivost, nicméně v této situaci si myslím, že by bylo rozumné od vyznamenání upustit. Pan doktor by měl nejprve očistit své jméno," řekl Deníku N k otázce udělení medaile.

reklama