reklama

Na setkání se zastupiteli Zeman řekl, že v podstatě každý, kdo chce, může dnes pracovat. Připomněl nízkou míru nezaměstnanosti, v Ústeckém kraji byla na konci května 4,7 procenta. Podle statistik Úřadu práce ČR však bylo například v okresech Ústí nad Labem a Most na jedno místo 4,3 uchazeče o práci, na Lounsku to bylo 4,4 uchazeče.

„Lidé v těchto ubytovnách, kteří se někdy, promiňte mi ta slova, povalují celý den a dávají špatný příklad i svým dětem, protože ty pak absentují ve školní docházce, ti by měli zvednout zadek a jít pracovat," řekl Zeman. Dodal, že by to nikdy neřekl, pokud by byla vysoká nezaměstnanost.

Hlava státu proto souhlasí s návrhem ústeckého magistrátu, aby celé Ústí bylo bezdoplatkovou zónou. Takovou oblast vyhlásilo nedávno na celém svém území Kladno a uvažují o tom další města. Podle kritiků vyhlašování bezdoplatkových zón situaci neřeší, nežádoucí sociální jevy může naopak prohloubit. Zeman ale míní, že takový krok je součástí boje s chudobou. „Protože je třeba, aby alespoň část příjmů, které dostávají majitelé ubytoven, byla tímto způsobem snížena, neboť jsou to příjmy nás všech, které pocházejí od daňových poplatníků," uvedl.

Možnost vyhlásit oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů v místech, kde je narušován veřejný pořádek, jsou ohroženy děti či jsou lidé pod vlivem alkoholu a drog, dává radnicím loňská novela zákona o hmotné nouzi. Do takových lokalit úřad práce nemůže vyplácet doplatky na bydlení novým žadatelům.

Představitelé Kladna, Ústí nad Labem, Litvínova a dalších měst si opatření chválí. V Kladně se díky němu podle primátora Volfa zastavila migrace a snížila kriminalita. Podle kritiků ustanovení se ale lidé budou přesouvat a soustředí se v místech, kde pomoc získají. Dvě desítky senátorů proto požádaly Ústavní soud, aby část zákona s tímto opatřením zrušil.