reklama

Server se odvolává na místopředsedu ČSSD Martina Netolického a nejmenované zdroje z Hradu.

V pondělí Babiš řekl, že na seznamu kandidátů na ministry, který předložil Zemanovi, je i Poche. Prezident již dříve Pocheho kandidaturu odmítal, doporučil mu, aby o funkci ministra neusiloval kvůli svým postojům k migraci a údajným nařčením z korupce. I proto dnes Pocheho ministrem nejmenoval.

Už dříve však Poche v uvedl, že pokud nebude jmenován, měl by premiér podat na Zemana kompetenční žalobu. Podobně se vyjádřili i další sociální demokraté, protože podle nich má prezident na základě ústavy na návrh premiéra povinnost členy vlády jmenovat. Podle Netolického ale Babiš po prvním seznamu ministrů přinesl Zemanovi ještě další, na kterém už Pocheho jméno nebylo.

„Premiér odnesl na Hrad seznam se jménem Miroslav Poche. Hrad ho odmítl. Na základě této definitivní informace premiér požádal prezidenta, aby dočasně pověřil řízením resortu zahraničí pana Hamáčka, šlo to ze strany pana Babiše," řekl serveru místopředseda ČSSD a pardubický hejtman Netolický. Ústava tak podle něj porušena nebyla.

Podle něj o tomto kroku věděl i předseda ČSSD, který místo Pocheho povede ministerstvo zahraničí a zároveň bude ministrem vnitra. Podle serveru ale zřejmě Hamáček neinformoval ostatní členy vedení ČSSD. „Bylo by dost nestandardní, pokud by tam bylo jiné jméno. Nejde o jméno Poche, ale o princip. A já o ničem takovém nevím. Kdyby došlo ke změně, tak by se s tím něco muselo formálně dělat," řekl serveru místopředseda strany Jaroslav Foldyna. Ve čtvrtek se kvůli tomu sejde pražská ČSSD. „Je to porušení dohody," řekl serveru předseda ČSSD v Praze Petr Pavlík.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama