reklama

Politoložka Vysoké školy ekonomické Vladimíra Dvořáková připomněla, že komunisti už v minulosti sehráli klíčovou roli při volbě Václava Klause prezidentem.

Švec poznamenal, že komunisté od listopadové revoluce nikdy nebyli tak blízko vládnímu rozhodování jako nyní. "Nenechali si tedy utéct tu příležitost, hlasovali vlastně i o sobě samých, nejenom o ANO a ČSSD," okomentoval dnešní rozhodnutí Ústředního výboru KSČM.

Verdikt to ale podle něj byl očekávatelný. Podotkl, že na vzniku vlády má zájem i prezident Miloš Zeman. Komunisté tak požadavku vyhověli.

Zdůraznil skutečnost, že se komunisté nerozhodli pouze při hlasování o důvěře opustit sněmovní sál, a tím snížit počet hlasů nutných k důvěře vládě, ale že budou pro vládu hlasovat. Při odchodu KSČM ze sněmovních lavic by totiž koalice potřebovala 93 hlasů, což je přesně počet jejích poslanců. Žádný z nich by tak nesměl chybět a stačil by jeden rebelující poslanec, aby důvěru vláda nezískala.

Pravděpodobnost, že druhá Babišova vláda skutečně důvěru Sněmovny získá, je podle Švece nyní velmi vysoká, mohou se ale podle něj stále ještě objevit komplikace spojené s obsazováním ministerstva zahraničí nebo ministerstva spravedlnosti, kdyby se potíže ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) prohlubovaly.

Dopad vlády podporované komunisty na politický systém vidí hlavně v symbolické rovině. A to především z důvodu, že se komunistická strana dostává do důležité pozice, i když neprošla za posledních téměř 30 let žádnou významnější reformou.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama