reklama

Dvoudenní Dny lidí dobré vůle dnes dopoledne vyvrcholí slavnostní mší. Hlavním celebrantem bude kardinál Dominik Duka, kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Benefiční koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě vynesl letos 1,5 milionu korun, a to prostřednictvím finančních darů a dárcovských SMS. Loni se mezi lidmi vybralo 1,6 milionu korun. Peníze letos získá klinika v Iráku, kde se léčí uprchlíci, a Nadační fond Adiuvare.

Na letošním 19. ročníku Večeru lidí dobré vůle vystoupili Jiří Pavlica s Hradišťanem, zpěvačka Hana Zagorová, kapela Mirai, Vašo Patejdl či zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Koncert ve středu večer zakončil první den cyrilometodějských oslav na Velehradě. Na významné moravské poutní místo dorazilo podle pořadatelů 23.000 návštěvníků. 

Mise Cyrila a Metoděje položila ve druhé polovině 9. století na Moravě základy českého státu. Bratři ze Soluně přeložili biblické a liturgické texty a upravili pro slovanskou řeč písmo, vytvořili světský a církevní zákoník a dali mnoho podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství. Jejich památka se původně připomínala v březnu, v roce 1863 byla pro české země a Slovensko Piem IX. stanovena slavnost na 5. července.

Loading...
reklama