Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš a Morawiecki se setkali v Karlových Varech. Polsko ocenilo český postoj k uprchlíkům

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Foto: mr.gov.pl

Karlovy Vary - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes jednal v Karlových Varech se svým polským protějškem Tadeuszem Morawieckým. Shodli se, že vzájemné vztahy obou zemí jsou na velmi dobré úrovni. Polsko je pro Českou republiku podle obratu druhým největším obchodním partnerem. Předběhlo i Slovensko.

"Česká republika je pro nás klíčovým partnerem nejen co se týká hospodářství, ale i v kultuře, jak dokazuje tento filmový festival, kde i polští filmaři získali řadu ocenění," řekl Morawiecký.

Obě země podle Morawieckého spolupracují na vyšetřování podvodů spojených s DPH, vyměňují si informace o podnikatelích, kteří tyto podvody činí, a spolupracují na reverse charge, tedy přenesené daňové povinnosti u DPH. "Děkuji také za postoj českého premiéra v evropské radě ohledně migrantů. Díky tomu jsme mohli mít takové záběry, že nás nikdo nebude nutit, abychom přijímali migranty," dodal.

Podle Babiše mají obě země společné názory na evropský rozpočet nebo čerpání fondů. "Jsem rád, že i naše kontrolní hlášení v Polsku funguje a že se díky němu vybraly rekordní daně. To, co potřebujeme hlavně řešit, je infrastruktura. Chceme dohnat naše zpoždění ve výstavbě dálnic," uvedl český premiér. 

Témata:  Andrej Babiš Polsko Česká republika Mateusz Morawiecki uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

17. dubna 2026 18:36

Klempíř neví, o čem mluví. Nechce StarDance ve veřejnoprávní televizi, právě ta ji přitom vymyslela

Rozhodnutí ministra kultury Oty Klempíře zrušit koncesionářské poplatky vyvolalo vlnu kritiky i otázek, zda je taková změna financování veřejnoprávních médií skutečně ku prospěchu věci. Vyslovil se také proti vysílání populární soutěže StarDance, která podle něj do veřejnoprávní televize nepatří. Tím však projevil zásadní kulturní neznalost, neboť právě britská veřejnoprávní stanice s touto soutěží poprvé přišla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy