reklama

Zaměstnavatelé požadovali v textu například důraznější ukotvení Česka v EU a NATO, odbory se stavěly třeba proti záměru oddělit důchodový účet od rozpočtu. Navrhovanou podobu státní pokladny pro příští rok se schodkem 50 miliard podnikatelé kritizují, podle nich by v době konjunktury měl být rozpočet vyrovnaný.

"Text se nebude upravovat, protože na to není čas," uvedl Babiš. Podle něj vláda připomínky odborů a zaměstnavatelů vnímá a neznamená to, že když některé záležitosti ve vládním programu nejsou, není možné se na nich později dohodnout.

Jenže třeba podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje je vládní dokument "výrazně politický a neflexibilní pro další změny". "Některé změny asi už nešly prosadit z politických důvodů vzhledem k tomu, jak vláda vznikala. Museli jsme je ale zdůraznit, aby se vláda přihlásila k tradičním demokratickým hodnotám, principům právního státu a výraznějšímu ukotvení ČR v EU a NATO," uvedl Rafaj.

Podnikatelé naopak ocenili části o digitalizaci, důchodové reformě, podpoře malých a středních podniků a cestovního ruchu i o zákonu o liniových stavbách. Naopak nesouhlasí se záměrem zrušit od pololetí příštího roku karenční dobu a poukazují na to, že text za to neupřesňuje náhrady pro zaměstnavatele.

Výhrady k programu mají i odbory. Jsou například proti záměru oddělit důchodový účet od rozpočtu. Vyzvaly vládu, aby tento plán ještě důkladně projednala a zvážila. "Je to chybný směr. Tento krok se měl udělat možná před 30 lety. Nyní je důchodový systém jen v malém přebytku," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Odborům v prohlášení chybí i záměr zvýšit životní minimum, podle něhož se stanovují sociální dávky. Vítají naopak snahy o digitalizaci ČR či snížení zdanění zaměstnancům po zrušení superhrubé mzdy. Varují ale před případným výpadkem příjmů rozpočtu.

Tripartita dnes projednávala i podobu státní pokladny na příští rok. Zaměstnavatelé ji kritizují. Podle Babiše se vláda shodla na tom, že schodek může být jen tehdy, pokud národní investice budou vyšší než tento deficit. Premiér dodal, že by se mělo investovat 80 miliard. Podle Rafaje ale rozpočet "viditelně investiční" není.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama