Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kam s ním? Poche zatím na ministerstvu oficiální funkci nemá, řekl Hamáček

Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha - Dnes zasedli členové sněmovního zahraničního výboru. Ministr vnitra a místopředseda vlády pověřený řízením MZV ČR Jan Hamáček (ČSSD) poslancům řekl, že Miroslav Poche (ČSSD) v Černínském paláci v žádné oficiální funkci není.

"Pan Poche nemůže působit v oficiální funkci, která by byla v kolizi s jeho mandátem europoslance. Neexistuje žádný smluvní vztah s ministerstvem," řekl Hamáček členům výboru, kteří se o řízení ministerstva zajímali na podnět pirátského poslance Jana Lipavského. "Pokud se na ministerstvu zahraničí objevoval, tak to bylo v rámci přípravy systemizace," dodal Hamáček.

Když Hamáček přebíral ministerstvo zahraničí, Poche prohlásil, že bude na MZV ČR působit jako nehonorovaný politický tajemník. O tom, jakou úlohu bude Poche zastávat, se dnes Hamáček před poslanci vyjádřil neurčitě. "Pokud bychom hledali nějaké angažmá, bude to v souladu se systemizací a nebude to v kolizi se služebním zákonem," řekl.

Státní tajemník Miloslav Stašek doplnil, že nová systemizace pro resort, kterou dnes schválila vláda, platí od 15. července. Na úřadě budou obnoveny posty politických náměstků, které při svém nástupu zrušil ministr zahraničí předchozí menšinové vlády hnutí ANO Martin Stropnický. Znovu vznikne také sedmičlenný politický kabinet ministra. Další změna se týká struktury ministerstva, kdy sloučením svou odborů vznikne nový analytický útvar.

Poslanci chtěli od Hamáčka slyšet, jak zvládne řízení dvou silových resortů. Ten zopakoval svou dřívější odpověď, že vnitro a diplomacie se v řadě oblastí protínají. Za hlavní úkol, jímž se v roli šéfa diplomacie dosud zabýval, byla příprava na summit NATO, který se koná ve středu a ve čtvrtek. 

Témata:  Jan Hamáček Miroslav Poche Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Související

Aktuálně se děje

19. března 2026 21:30

Veronika Žilková vyděsila fanoušky: Přiznala, že zvažovala sebevraždu

Herečka Veronika Žilková se ve svém společném podcastu s dcerou Agátou Hanychovou podělila o velmi osobní a mrazivé vzpomínky na své dospívání. Čtyřiašedesátiletá umělkyně poprvé veřejně přiznala, že v mládí procházela těžkými depresemi, které ji v jednu chvíli dovedly až k úvahám o dobrovolném odchodu ze světa. Období puberty popsala jako čas naprostého zmatku, kdy se potýkala s rozbouřenými hormony i pocity vlastní nedostatečnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy