Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo může za zřícení stropů budovy v Mikulandské? Rektor UMPRUM vyvrací slova památkářů

V Mikulandské ulici v Praze se zřítila část budovy, trosky pohřbily několik lidí
V Mikulandské ulici v Praze se zřítila část budovy, trosky pohřbily několik lidí
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Praha – Rektor UMPRUM Jindřich Smetana tvrdí, že Národní památkový ústav (NPÚ) nemá pravdu, když odmítá odpovědnost za projekty, ke kterým dává stanoviska. Uvedl to v rozhovoru s ČTK v souvislosti s budovou v pražské Mikulandské ulici, při jejíž rekonstrukci se v úterý zhroutily stropy. Při incidentu byli zraněni tři dělníci. Budovu dnes policie předala zpět firmě Metrostav, která stavbu pro UMPRUM zajišťuje.

UMPRUM buduje v domě své technologické a dílenské zázemí. Podle Smetany museli projektanti plány upravit na základě požadavků NPÚ – a týkalo se to i konstrukce stropů. Zda to mělo vliv na neštěstí, rektor nechtěl hodnotit.

Dvě patra domu z konce 19. století se v úterý dopoledne zřítila. Případ vyšetřují policisté, zatím pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Statik budovu označil za nestabilní a nebezpečnou.

NPÚ dnes znovu odmítl, že by mohl mít za neštěstí zodpovědnost. Stavba v Mikulandské byla v letech 2015 a 2016, kdy se řešila jeho případná památková ochrana, ještě zcela v pořádku, řekl ČTK mluvčí NPÚ Jan Cieslar. "V době, kdy se NPÚ k záměru přestavby vyjadřoval, a v čase, kdy usiloval o prohlášení objektu za kulturní památku, nejevila budova jakékoliv známky případných statických poruch," sdělil ČTK.

Také pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) po nehodě řekla, že je potřeba prověřit i roli památkářů NPÚ, kteří podle ní možná nutili projektanty k "nestandardním postupům". Podobně se ve středu vyjádřil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09), podle něhož není správná snaha zachovat i zchátralé objekty v původní podobě za každou cenu. NPÚ to odmítl s tím, že je pouze poradním orgánem bez rozhodovací pravomoci, a nemůže tak nést zodpovědnost za přípravu a uskutečnění projektů.

Smetana ale uvádí, že tato slova neodpovídají skutečnosti. Nedá se podle něj říci, že NPÚ je pouze poradním orgánem, který nemá vliv na podobu projektů. "Když si přečtete vyjádření, které dali nám, tak tam není ani kondicionál, oni ho neznají. Tam jsou imperativy - tohle musí být takhle, tohle nesmí být, to je vyloučené, tohle bude takhle. A ví se, že pakliže to tak nebude, tak se nebude stavět," řekl ČTK.

Rektor nesouhlasí ani s tím, že NPÚ v případě budov, které nejsou památkově chráněny, v pražské památkové rezervaci hodnotí pouze vnější atributy staveb. "Není to pravda, protože jejich vyjádření obsahovalo 23 podmínek, které musí projektanti investora splnit," uvedl. V případě Mikulandské to podle něj například znamenalo, že se musely zachovat trámové konstrukce, které by stejně nebyly vidět, a to i ve stropech, které se v úterý propadly. Původní plán podle něj počítal s vybudováním jednolitých stropů, které by objekt stabilizovaly. V takovém případě by se i práce dělaly zcela jinak. "Oni nás donutili zachovat původní konstrukce," dodal Smetana.

Rektor ale zároveň nechce dávat do souvislosti postup památkářů s úterní tragédií. Na otázku příčiny zhroucení stropů podle něj musí přinést odpověď až vyšetřování. Souhlasí nicméně se slovy primátorky Krnáčové ohledně památkové péče v Praze.

Témata:  zřícení budovy v Mikulandské ulici v Praze Národní památkový úřad UMPRUM

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.