Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve středních Čechách byla vyhlášena smogová situace

Smog
Smog
Foto: Pixmac

Praha - Počasí dává Česku zabrat. Meteorologové dnes ve středních Čechách vyhlásili kvůli přízemnímu ozonu smogovou situaci. V Plzni - Bolevci dnes odpoledne ukázal teploměr 37 stupňů Celsia. Na čtyřech místech na Vysočině dnes padl, případně byl vyrovnán teplotní rekord z let 1994 nebo 2017.

Podle meteorologů byla ve středních Čechách alespoň na jedné měřicí stanici překročena prahová hodnota přízemního ozonu 180 mikrogramů na metr krychlový. 

"Při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách doporučujeme zdržet se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání," uvedl ČHMÚ. Doporučení platí hlavně pro jedince s chronickými dýchacími potížemi, starší lidi a malé děti.

Přízemní ozon je zdraví škodlivý. Způsobuje podráždění dýchacích cest a očí, bolesti hlavy a zvyšuje riziko astmatického záchvatu. Za jeho přibýváním stojí pravděpodobně vedra a silné sluneční záření.

V Plzni - Bolevci dnes odpoledne ukázal teploměr 37 stupňů Celsia. Dosud nejteplejší 31. červenec byl na stanici v Plzni - Bolevci v roce 1994, kdy se teploměr zastavil až na 37,8 stupně.  Ze stanic, které sledují počasí alespoň 30 let, dnes v Plzeňském kraji počasí překonalo rekord jen v Přimdě na Tachovsku. Dnes tam bylo 32,3 stupně, dosavadní rekord z roku 1994 byl 31,5 stupně.

V Libici nad Doubravou na Havlíčkobrodsku dnes teploměr ukázal 34 stupňů Celsia. Padl tak loňský rekord 32,2 stupně Celsia, uvedl Peter Hruška z Českého hydrometeorologického ústavu. Také v Kostelní Myslové na Jihlavsku dnes meteorologové zaznamenali nejvyšší teplotu od roku 1994, naměřili 32,6 stupně, o dvě desetiny víc než před 24 lety. 

Témata:  počasí teplotní rekordy léto smog

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.