reklama

Nadprůměrně teplé počasí v Česku vydrží zřejmě celý srpen. Největší vedra budou první dva týdny a koncem srpna se bude pozvolna ochlazovat.

Zalévání je nejvhodnější kolem páté hodiny ráno, kdy je půda nejchladnější. Voda by měla být odstátá, aby měla stejnou teplotu jako okolí a nezpůsobila rostlinám teplotní šok. Zahrádkáři by se měli vyvarovat používání chemických přípravků, které mohou v kombinaci s ostrým sluncem rostliny spálit.

"Pokud je opravdu nutné posekat zahradu či dvůr, je ideální sejmout ze sekačky sběrný koš a trávu nechat prostě ležet na zahradě. Půdní povrch tak získá kryt a omezí se nadměrné vysychání půdy," uvedl Václav Nejman z Lesů hlavního města.

Na teplé počasí museli reagovat také v botanické zahradě, kde se osvědčila kombinace dostatečné zálivky a stínění, které může pomoci zejména menším dřevinám. V areálu dobře snáší vysoké teploty rostliny ze středozemí, severoamerické polopouště a výsadby na skalkách v Ornamentální zahradě.

"Situace v naší botanické zahradě je o to těžší, že zahrada stojí na velmi propustných štěrkopíscích. Voda se v těchto substrátech neudrží, proto je třeba zalévat denně. Upřednostněny jsou dřeviny, které vyžadují více půdní vlhkosti a dřeviny čerstvě zasazené. Vodní deficit začíná být však vidět i na dřevinách, které jsou k suchu relativně odolné," uvedli kurátoři botanické zahrady Petr Hanzelka a Tomáš Vencálek.