rostliny

Bakterie

Čeští vědci vyvinuli postřik proti škodlivým bakteriím, chtějí patent

Nový postřik, který ochrání rostliny proti škodlivým bakteriím, vyvinuli vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Má vysokou účinnost. Působí například proti bakteriálním chorobám rajčat a paprik. Vědci chtějí získat patent a hledají komerčního partnera, který pomůže přenést objev do praxe, uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.

Ilustrační foto

"Predátor" na loukách i v rybnících. Masožravé rostliny naleznete na řadě míst Česka

Domov

Horské louky, rašeliniště i rybníky a zatopené lomy jsou na mnoha místech Česka od jara do podzimu dějištěm nenápadného souboje masožravých rostlin s kořistí z řad hmyzu či prvoků, kterou rostlinní predátoři lapají pomocí důmyslných pastí. V Česku roste 13 původních druhů masožravek a dva kříženci, přičemž některé dokážou pozřít i drobné mušky.

Ilustrační foto.

Světu hrozí jablečná krize. Jabloně vymírají, nikdo neví proč

Svět

Jabloňové sady v zámoří už šestým rokem ničí záhadná nemoc, které nemohou přijít na kloub ani vědci. Netuší ani, zdali jde o endemickou nemoc typickou pro Severní Ameriku. Odbornice Kari Peterová navíc varuje před další vlnou. Rozšíří se i k nám do Evropy?

Mák

Český vědec přišel na kloub fotosyntéze

Technika

Praha - Karel Žídek z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd (AV ČR) dokázal přesně změřit, jak se v rostlinách šíří a mění energie při fotosyntéze. Ukázal, že se tak děje jinak, než se dosud předpokládalo. Při výzkumu spolupracoval s Davidem Bínou z Biologického centra AV ČR.

Ilustrační fotografie

Bakterie napadající stromy a révu v ČR odhalena nebyla

Domov

Praha - V březnu vzniklo podezření, že se do Česka dostala bakterie Xylella fastidiosa, která napadá okrasné a ovocné stromy nebo vinnou révu. Testy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) prokázaly, že tak tomu není. Veřejnost přesto dostala upozornění.

Mák

Bylinky a jejich kouzelná moc. Které jsou nejléčivější?

Technika

Praha - Bylinky patří po celá staletí do života lidí. Často rostou přímo v divoké přírodě, díky čemu jsou i snadno dostupné. Matka příroda nám jich rozdává do sytosti. Samozřejmě je však dnes můžete i pěstovat na své zahrádce nebo je zakoupit v obchodě. Většina z nich ani nijak výrazně nezatíží vaši peněženku. Byliny se užívají nejen ke konzumaci, ale také na různé obklady či koupele. Můžete z nich vařit čaje i je přidávat do pokrmů. Spektrum využití je opravdu bohaté.

Ovoce, ilustrační fotografie

Domov

Exotické ovoce doma v květináči: Jak plody plné vitamínů vypěstovat doma?

Praha - Lahodné, neobvyklé, exotické ovoce můžete pěstovat na zahradě, na balkóně, ve skleníku i v bytě. Mezi nejnáročnější patří citrusy, snazší je například pěstování granátového jablka a ještě méně péče vyžaduje fíkovník. Lahodného ovoce můžete doma pěstovat spoustu, navíc vám plody zajistí přísun vitamínů.

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy