Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

O financování nového jaderného bloku v Dukovanech chce Babiš rozhodnout ještě letos

ČEZ
ČEZ
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Rozhodnutí o financování nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany, která patří firmě ČEZ, by mělo padnout do konce letošního roku. Přál by si to premiér Andrej Babiš, který to uvedl v rozhovoru s agenturou Reuters.

ČEZ, ve kterém drží 70 procent stát, provozuje dvě jaderné elektrárny, v Dukovanech a Temelíně. Obě se na celkové spotřebě elektřiny v Česku podílejí ze 38 procent.

Reuters uvádí, že ČEZ odmítá investovat do nových elektráren bez určité formy státní podpory. Minoritní akcionáři ČEZ navíc mají obavy, že pokud by výstavbu nového bloku platil ČEZ, poškodil by je pokles ceny akcií firmy.

Firma proto navrhla svoji transformaci, která by znamenala, že by se jaderné a konvenční zdroje oddělily od distribuce a takzvané nové energetiky. Tradiční zdroje jako uhlí a jaderná energie by zůstaly v rukách státu.

Životnost jaderných reaktorů v Dukovanech by měla skončit někdy kolem roku 2035. To podle Babiše znamená, že je třeba urychlit přípravu na nahrazení těchto bloků, bez ohledu na debaty o tom, zda by se největší energetická firma ve střední Evropě s akciemi na burze měla kvůli financování stavby rozdělit.

ČEZ je podle Babiše dostatečně velký na to, aby mohl postavit nové jaderné reaktory bez toho, aby byl rozdělen. Současná ministryně průmyslu Marta Nováková podle deníku E15 ale stejně jako Babiš preferuje variantu, že by nové jaderné zdroje měl postavit sám ČEZ.

Stavbu nového bloku by prý měla zajistit dceřiná společnost ČEZ. Postup by měl být následující: zhodnocení aktiv Dukovan, jejich vložení do dceřiné společnosti, zahájení tendru na poskytovatele technologie, financování a možné vytvoření společného podniku. A stát by mohl být ručitel, pokud by se objevily problémy. Tým expertů by pak měl posoudit možnost, že by stát koupil divizi ČEZ, která by stavěla elektrárnu.

Babiš podporoval výstavbu nového jaderného bloku čistě z peněz ČEZ ještě jako ministr financí v minulé vládě. Argumentoval mimo jiné tím, že firma má peněz dost. Podobný krok by ale mohl být nevýhodný pro minoritní akcionáře. Začalo se proto řešit možné rozdělení nebo transformace ČEZ.

Podle vládního usnesení má ministerstvo průmyslu prozkoumat alternativu mezivládní dohody na dostavbu jaderných bloků, zároveň má vypracovat rámcový text dohody a rámcový popis postupu pro uzavření takové dohody. MPO to zadal předchozí vládní kabinet premiéra Babiše na konci června.

Usnesení jednotlivým ministerstvům také uložilo zpracování analýzy dopadů tří různých variant výstavby nových jaderných zdrojů. První je vytvoření stoprocentní dceřiné společnosti ČEZ, která by se skládala z aktiv společností jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Další počítá s výstavbou přes stoprocentní dceřinou firmu ČEZ s možností vstupu vnějšího investora. Poslední možností je dostavba bloků společností plně vlastněnou státem. 

Témata:  Andrej Babiš ČEZ Jaderná elektrárna Temelín

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:25

Proč Trump baží po ukrajinském nerostném bohatství?

Americký prezident Donald Trump tlačí na Ukrajinu s požadavkem, aby mu přenechala až polovinu svého nerostného bohatství. Ukrajinský lídr Volodymyr Zelenskyj však takovou dohodu pochopitelně rezolutně odmítl, čímž si proti sobě Bílý dům poštval. A to natolik, že Zelenského obvinil z nelegitimního vládnutí a rozpoutání války s Ruskem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.