Praha - Moskva dokáže rychle svolat masu vojáků a zatočit na Evropu, NATO proto nesmí zaspat, tvrdí spolupracovník Výzkumného centra AMO se zaměřením na bezpečnostní politiku a Severoatlantickou alianci Luděk Jiráček.
Západní svět podle experta prochází civilizační a politickou krizí a není schopen reagovat na zásadní hrozby. Navíc jsme prý podlehli iluzi, že lidstvo přestane válčit. V současné době ale čelíme několika krizím na několika „frontách", které nejsme schopni racionálně řešit.
"Po anexi Krymu a válce na Ukrajině se výrazně zhoršily vztahy s Ruskem. Kvůli možnému budoucímu konfliktu probíhají pravidelně vojenská cvičení v příhraničních oblastech, a to jak ze strany Severoatlantické aliance a partnerských zemí, tak zejména ze strany Putinova Ruska. Ano, Ruská federace bude v dlouhodobém horizontu strategickým partnerem Západu. Bez spolupráce bude obtížné řešit závažné krize, kterým budeme čelit. Na druhou stranu je jisté, že v krátkodobém horizontu je takováto teze iluzí, a to zejména kvůli současnému prezidentu Ruské federace Vladimiru Putinovi a jeho agresivní zahraniční politice, která mimo jiné soustavně zastrašuje naše spojence," uvedl peo Českou televizi odborník.
Dodal, že Vladimir Putin již několikrát v uplynulých letech dokázal, že je schopen využít vojenskou sílu k dosažení cílů zahraniční politiky, a to i díky snižující se americké přítomnosti v Evropě. "Spojené státy a NATO byly tak nuceny přehodnotit nejen vojenskou rovnováhu podél východní hranice (například Operation Atlantic Resolve), ale rovněž začaly častěji svolávat vojenská cvičení. Ta však nedosahují takových rozměrů jako ta ruská – v posledních letech se ruských vojenských cvičení pravidelně zúčastňuje i přes 100 tisíc příslušníků ozbrojených sil. I když jsou prezentována a chápaná z obou stran jako provokace, v praxi vedou spíše k zastrašení protivníka," podotkl.
Provokace ale prý nelze brát na lehkou váhu, a to zejména kvůli rychlosti, díky které dokáže Rusko zmobilizovat své síly. Rusko je tak pro Evropu prý největší hrozbou. "Z tohoto důvodu je pro zajištění bezpečnosti v Evropě nutné nejenom odhodlaně bránit východní hranici (takovýto postoj však měl být již zakotven při řešení krize na Ukrajině), ale zejména je nutné přestat brát bezpečnost jako samozřejmost. Pokud nebudeme plnit alianční závazky a nebudeme schopni reagovat na tyto hrozby, Aliance přestane mít v praxi význam a posléze zanikne," uzavřel.
Témata: Rusko, NATO (Severoatlantická aliance)
Související
26. listopadu 2024 9:10
25. listopadu 2024 11:00
24. listopadu 2024 15:45
24. listopadu 2024 11:29
23. listopadu 2024 15:04
23. listopadu 2024 9:50