Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza Syková pokračuje: V Ústavu experimentální medicíny začal interní audit

Eva Syková, Autor: Martin Vlček, Kancelář Senátu
Eva Syková, Autor: Martin Vlček, Kancelář Senátu
Foto: Wikimedia Commons

Praha - V Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR dnes začal interní audit, který provádějí pracovníci kontrolního odboru akademie. Poslal je předseda AV ČR Jiří Drahoš poté, co odvolal z funkce ředitelky ústavu Evu Sykovou kvůli kauze s kmenovými buňkami.

Syková ve čtvrtek na funkci ředitelky ústavu sama rezignovala, v ústavu bude ale dál pokračovat ve vědecké práci. Její spolupracovníci podle reportáže České televize brali od některých pacientů se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) peníze.

Vědkyně trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou prý bylo pomoci pacientům ALS. V médiích také uvedla, že proti obviněním se hodlá bránit, a to i soudní cestou. Senátorkou za ČSSD hodlá zůstat.

Drahoš minulý týden řekl, že pověření vedením ústavu bude řešit akademická rada. Na ředitele ústavu bude vypsán konkurz.

Syková rovněž rezignovala na členství ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) chce ve středu navrhnout vládě její odvolání.

Témata:  Akademie věd České republiky Eva Syková

Související

Aktuálně se děje

27. června 2026 14:58

Češi půjdou volit v říjnu, rozhodl prezident Pavel

I letošní rok je v Česku rokem volebním. V pátek to občanům připomněl prezident Petr Pavel, když vyhlásil termín podzimních senátních a komunálních voleb. Lidé půjdou odevzdat hlas před nebo během druhého říjnového víkendu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy