Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi mění platební zvyky. Dobírka se pomalu ale jistě stává minulostí

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Dobírka byla dlouhá léta nejvyužívanějším způsobem, kterým Češi platili za objednané zboží z e-shopů. Nyní se situace změnila ve prospěch plateb kartou.

Zatímco před dvěma lety kartou platila čtvrtina zákazníků a dobírku využívalo 34 procent lidí, letos využívá karetní transakce 34,5 procenta a dobírku asi 29 procent zákazníků. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu přepravce GLS.

"Současný trend má dva hlavní důvody. Prvním je větší důvěra Čechů k e-shopům. Velké množství českých internetových prodejců má již dobré renomé, že prodávané zboží je skutečně na skladě a přijde maximálně do tří pracovních dnů od zadání objednávky. Druhým důvodem růstu využití platby kartou je početná skupina nejmladších kupujících, u kterých je dobírka spíše výjimkou," uvedl ředitel GLS ČR Pavel Včela.

Více než třetina dotázaných v současné době hradí každý měsíc nějaké zboží nebo službu pomocí online platebních nástrojů. Každý týden tak činí 13,5 procenta Čechů. Platbám přes internet se podle Včely zásadně vyhýbá jen každý šestý dotázaný.

Témata:  e-shopy platební karty ekonomika

Související

Aktuálně se děje

26. června 2026 9:58

Jak zvládnout extrémní víkendové počasí. Meteorologové nabízejí mnoho rad

Jak lépe zvládnout extrémní víkendové teploty? Jaké dopady očekávat a co dodržovat? Meteorologové již v pátek vydali seznam doporučení, kterými bude dobré se během volných dnů řídit. Připomeňme, že není vyloučeno, že padne absolutní český teplotní rekord. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Zásilkovna představila novinku. V praxi ji uvede od července

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.