Praha - Kvůli současnému suchu vydalo už 57 obcí s rozšířenou působností nařízení, která omezují nakládání s vodou. Jde například o zákaz napouštění bazénů nebo zalévání zahrad z veřejných zdrojů. Stát očekává, že se situace na většině území ČR bude dál zhoršovat.
Nedostatek pitné vody pro obyvatele podle materiálu ministerstva životního prostředí (MŽP) nehrozí. Situace není kritická ani podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Novinářům před jednáním vlády řekl, že kabinet ale chce vyslechnout a zhodnotit informace a připravovat opatření k zmírnění dopadů sucha.
Podle materiálu byl letošní červenec o skoro dva stupně Celsia teplejší než byl průměr mezi lety 1981 a 2010, průměr byl 20,2 °C. Srážky byly méně než poloviční, než je obvyklé. "Byl však významný rozdíl mezi Čechami, kde spadlo pouhých 37 procent, a Moravou, kde srážkové úhrny odpovídaly 70 procentům normálního stavu. Vyšší hodnota spadlých srážek pro území Moravy byla způsobena jedinou významnější srážkovou epizodou v červenci, která se vyskytla na severovýchodě Moravy," uvádí MŽP.
V řekách je pak podle něj mezi pěti a 40 procenty vody, která pro toto období obvyklá. Aktuálně nejzávažnější situace je na povodí Labe a Ohře. "Z hlediska dlouhodobých pozorování se jako nejvíce postižené jeví toky v povodí Sázavy, Jizery, Lužnice, Smědé a některé toky v povodí Moravy, místy pak i další menší toky ve středních nadmořských výškách," dodávají ministerstva s odkazem na Ploučnici nebo Želetavku.
U podzemních vod se situace nemění, zhoršení je pouze v povodí Labe od Orlice po Jizeru, na Lužnici a horní Ohři.
Ministerstva spolupracují na vytvoření novely vodního zákona, která by se zaměřila právě na sucho. "Pracovní znění navrhuje vytvoření komisí v jednotlivých krajích a obcích, které na základě nově pořízených plánů pro zvládání sucha a nedostatku vody budou moci vyhlašovat 'stav nedostatku vody' a uplatnit určitá omezení pro například užívání vody, zejména pro zalévání, napouštění bazénů a mytí vozidel. Součástí novely samozřejmě nebude 'znárodnění studní', ani možnost nařídit majitelům studní umožnit vodu využívat pro celou obec," dodává dokument.
Ministerstvo životního prostředí na adaptaci na sucho z evropského Operačního programu životní prostředí vyčlenilo 13,5 miliardy korun. Skoro 7,5 miliardy korun by mělo jít na financování obnovy a efektivního využívání zdrojů pitné vody, včetně obnovy vodárenské infrastruktury.
Témata: sucho, Ministerstvo životního prostředí České republiky, voda
Související
10. prosince 2024 10:35
11. října 2022 15:56
20. září 2022 14:16
23. srpna 2022 15:25
20. srpna 2022 14:14
19. srpna 2022 20:07