Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.
Celkový rozpočet projektu činí 114,6 milionu dolarů, přičemž dalších 11,3 milionu dolarů pochází z Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC), Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), Světové meteorologické organizace (WMO) a národních vlád, uvedla WMO.
Cílem projektu je zlepšit hodnocení rizik, posílit předpovědní kapacity a zajistit, aby včasné varování dosáhlo i nejodlehlejších a nejvíce ohrožených komunit. Vzhledem k tomu, že sucha v Etiopii a Somálsku ohrožují potravinovou a vodní bezpečnost a Fidži či Antigua a Barbuda čelí zintenzivňujícím se bouřím a stoupající hladině moří, jsou taková opatření klíčová. Čad, Kambodža a Ekvádor se zase stále častěji potýkají s extrémními výkyvy počasí a zhoršující se degradací životního prostředí.
„Systémy včasného varování jsou založeny na silných partnerstvích. Světová meteorologická organizace (WMO) je vděčná Radě GCF i jejímu sekretariátu za podporu a rovněž našim národním partnerům, především meteorologickým a hydrologickým službám, které tuto akci realizují přímo v terénu,“ uvedl Daniel Kull, ředitel rozvojových partnerství WMO.
Podle něj je vzhledem k rostoucí frekvenci a intenzitě extrémních povětrnostních jevů potřeba okamžitě jednat: „Nastal čas posílit spolupráci a rozšířit úsilí, abychom zajistili systém včasného varování pro všechny.“
V samostatném rozhodnutí schválila správní rada GCF také první projekt zaměřený výhradně na jednu zemi – Togo. Tento projekt ve výši 27 milionů dolarů bude financován prostřednictvím zjednodušeného schvalovacího procesu GCF a spadá pod iniciativu Climate Risk and Early Warning Systems (CREWS).
Hlavním cílem je vytvořit komplexní klimatický informační a varovný systém (CIEWS), který posílí připravenost Toga na klimatické změny a přírodní katastrofy. Projekt bude mít přímý i nepřímý dopad na 9,3 milionu lidí v zemi a představuje zásadní krok ke zvýšení odolnosti vůči klimatickým hrozbám.
„Tento projekt ukazuje, jak může být klimatické riziko přeměněno na odolnost. Díky strategickým investicím do systémů včasného varování chráníme životy a živobytí těch, kteří jsou nejvíce ohroženi klimatickou krizí,“ uvedl Henry Gonzalez, investiční ředitel GCF.
Mezi klíčová opatření v rámci projektu patří modernizace meteorologických sledovacích sítí
Integrace tradičních a domorodých znalostí do systémů včasného varování, posílení komunitní připravenosti na přírodní katastrofy, zlepšení komunikace o klimatických rizicích a zapojení soukromého sektoru, zejména telekomunikací.
Světová meteorologická organizace (WMO) získá z fondu GCF 6,9 milionu dolarů, z nichž 1,5 milionu dolarů bude použito na globální aktivity zaměřené na zlepšení předpovědních a varovných kapacit. Zbytek financí bude přidělen jednotlivým zemím.
Tato podpora bude doplňovat probíhající projekty v rámci Systematic Observations Financing Facility (SOFF), která již poskytuje finanční prostředky pro všech sedm zemí zapojených do programu. Čad a Etiopie již postoupily do investiční fáze SOFF a celková investice v těchto zemích se očekává ve výši přes 40 milionů dolarů.
Iniciativa Early Warnings for All (EW4All) byla spuštěna OSN v roce 2022 s cílem zajistit, aby do roku 2027 měl každý člověk na planetě přístup k systému včasného varování.
GCF a iniciativa CREWS nyní počítají s dalšími schválenými projekty, které rozšíří dostupnost životně důležitých klimatických informací a pomohou komunitám lépe se připravit na extrémní počasí. Vzhledem k rychlým změnám klimatu se takové investice stávají nezbytnými pro ochranu lidí i jejich majetku po celém světě.
Témata: klimatická změna, počasí, sucho
Související
18. února 2025 13:20
12. února 2025 15:59
10. února 2025 13:28
9. února 2025 13:11
8. února 2025 13:05