reklama

Velká část Čechů (75 %) má za to, žadatelé o dávky v hmotné nouzi nejsou dostatečně prověřováni. S tím podle názorů české veřejnosti souvisí fakt, že v našem státě dochází ke zneužívání sociálních dávek. To, že dochází ke zneužívání dávek v hmotné nouzi, si myslí dokonce 93 % Čechů.

Téměř všem Čechům také zneužívání sociálních dávek vadí a myslí si, že by se stát měl v řešení tohoto problému určitě angažovat. Výplata části dávek v poukázkách je podle 87 % české veřejnosti dobrý nápad, informuje factum.cz.

Aktuálně může úředník zajišťující výplatu dávek v hmotné nouzi vyplatit mezi 35-65 % této dávky v poukázkách. Více než polovina Čechů si ale myslí, že by stát měl v poukázkách vyplácet dokonce více než 65 % přiznané dávky v hmotné nouzi.

Za hlavní výhodu označují lidé fakt, že vyplácení dávek v poukázkách může omezit jejich zneužívání. Ostatní výhody, například ochrana rodiny, protože za ně příjemce nenakoupí alkohol, ale základní potřeby, jmenovali respondenti podstatně méně často.

S vyplácením části dávky v poukázkách nesouhlasí 13 procent Čechů. "Jsou to častěji ti, kteří aktuálně nějaké sociální dávky pobírají, nebo osoby mající za to, že dávky fungují jako prevence sociálního vyloučení," uvedli autoři průzkumu.

reklama