Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komunisty měli po revoluci zakázat, prohlásil Babiš

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Berlín - Premiér Andrej Babiš dnes v německé metropoli uctil památku obětí berlínské zdi, když k jejímu památníku položil věnec. Období, v němž Berlín v letech 1961-89 dělila, označil za velice temné. Zároveň později českým novinářům řekl, že po revoluci měla být zakázána komunistická strana.

"Berlínská zeď je symbol bývalého komunistického režimu, režimu, který neváhal střílet na lidi. Stejné to bylo u nás na hranici," uvedl Babiš. "To je velice temné období v historii postkomunistických zemí, a proto si myslím, že bylo potřeba, abych projevil úctu vůči obětem, a i možná pro mladou generaci připomněl, co se za těch minulých totalitních režimů dělo," zdůraznil také.

Babiš dnes před polednem položil věnec u části památníku zdi, na níž jsou fotografie obětí rozděleného Berlína. Kytici přinesl také k místu, které připomíná příspěvek zemí visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) k pádu berlínské zdi.

Od novinářů později čelil otázce, jestli není zvláštní, že uctil památku komunistických obětí jako premiér vlády ČR, kterou komunisté podpořili. "Komunisti, KSČM nemá na naši vládu žádný vliv," uvedl s tím, že ji jen jednorázově podpořili. "Měli KSČM zakázat," poznamenal také k dění po sametové revoluci z roku 1989. Jestli někdo komunisty oslabil, tak to podle Babiše bylo jeho hnutí ANO.

Hlavním bodem dnešní Babišovy návštěvy v Berlíně byly dnes schůzky s kancléřkou Angelou Merkelovou a předsedou parlamentu Wolfgangem Schäublem.

Témata:  Andrej Babiš Berlín Berlínská zeď

Související

Aktuálně se děje

2. listopadu 2025 9:09

Zemřel Daniel Krištof (†46). Šéf Úřadu práce podlehl těžké nemoci

Českou státní správou otřásla před víkendem smutná zpráva. Ve věku pouhých 46 let zemřel úřadující generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof. Úřad vedl v posledních dvou letech. Podle dostupných informací podlehl těžké nemoci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Máme splněno, vzkázal Babiš voličům. Reagoval i na kritiky

Pravděpodobný příští premiér Andrej Babiš v nedělním videu potvrdil, že zástupci hnutí ANO, SPD a Motoristů v pondělí podepíší koaliční smlouvu. Babiš zároveň reagoval na kritiku toho, že koaliční smlouvu budou podepisovat všichni poslanci trojice uskupení. Vyjádřil se i k odeslání programového prohlášení do datové schránky Pražského hradu.