Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko by mělo přijmout rezoluci o genocidě, tvrdí Zeman. Bude Turecko reagovat?

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha/Jerevan - Prezident Miloš Zemen se dnes v Jerevanu sešel se svým arménským protějškem Seržem Sargsjanem. Při té příležitosti uvedl, že by měl český parlament přijmout rezoluci o genocidě. Doufá, že turecký velvyslanec v reakci odjede z Prahy. Čeští politici jsou k nápadu skeptičtí.

 

Zeman při schůzce se Sargsjanem připomněl, že on sám již dříve vyvražďování Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu označil. Sargsjan mu za jeho postoj poděkoval.

O masakru Arménů jako o genocidě hovořil Zeman v lednu 2014 při Sargsjanově návštěvě Prahy. Podle tehdejšího vyjádření Hradu šlo o Zemanův soukromý názor. Česko se k zemím uznávajícím události za genocidu nepřidalo.

Zeman při dnešním jednání v Jerevanu prohlásil, že má rád přímé vyjadřování. Očekává proto, že po jeho návštěvě Arménie turecký velvyslanec opustí Česko, stejně jako opustil nedávno Německo.

"Dlouhodobě zastávám názor, že k historickým událostem by se měli vyjadřovat historici, nikoli politici," sdělil ČTK prostřednictvím svého mluvčího předseda Sněmovny Jan Hamáček.

"V Senátu nebyl doposud takový návrh podán ani projednáván. V této chvíli nemůžu předjímat, jaký by byl výsledek," komentoval ideu předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) je přesvědčen, že odpovědnost za vyvraždění Arménů patří k posouzení historikům. Podle něj šlo o strašnou událost s velikými dopady a strašnými ztrátami na životech.

Témata:  Miloš Zeman Arménie Turecko

Související

Aktuálně se děje

8:46

Nikdy jim to nezapomenu. Margita promluvil o lékařích, kteří pečovali o Zagorovou

Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy