Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Je dobojováno. Kavanaugh bude nejvyšším soudcem USA

Senát USA
Senát USA
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Senát Spojených států dnes těsně potvrdil kontroverzního soudce Bretta Kavanaugha jako devátého člena amerického nejvyššího soudu. Takový výsledek se očekával poté, co kandidátovi prezidenta Donalda Trumpa už v pátek přislíbila podporu většina senátorů, byť těsná.

Hlasování, které skončilo jen velmi malým rozdílem 50 ku 48 hlasům ve prospěch 53letého Kavanaugha, v průběhu narušily silné protesty v sále. Trumpův kandidát čelil několik posledních týdnů obviněním ze sexuálního násilí, jehož se údajně dopustil v mládí. Kavanaugh tato obvinění odmítal.

Ještě v pátek se zdál výsledek hlasování zcela nejistý. Na Kavanaughovu stranu se ale nakonec přiklonili dva klíčoví váhající senátoři - republikánka Susan Collinsová a demokrat Joe Manchin. V případě Manchina média poukazují na to, že jeho rozhodnutí bylo motivováno volbami, v nichž bude v listopadu ve státě Západní Virginie, nakloněnému spíše republikánům, obhajovat svůj mandát.

Schválení Kavanaughovy nominace podle médií upevňuje většinu konzervativně smýšlejících sudích nejvyššího soudu.

Opoziční demokraté Kavanaugha odmítají nejen kvůli některým jeho názorům, například na téma potratů či držení zbraní, ale v posledních dnech zejména kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování datujícím se do jeho studentských let. Vyšetřování FBI bylo podle opozice příliš povrchní a krátké, za čímž demokraté vidí snahu Bílého domu schválit Kavanaugha ještě před listopadovými volbami, v nichž by se mohl poměr sil v Senátu obrátit.

Témata:  Senát USA Donald Trump Brett Kavanaugh

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy