Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby do senátu se měnit nebudou? Lidovci se rozmysleli a úpravu nepodpoří

Senát Parlamentu ČR
Senát Parlamentu ČR
Foto: Vláda.cz

Senátorský klub KDU-ČSL nepodpoří navrhovanou úpravu voleb do horní komory. Senátoři budou na nynější schůzi hlasovat o tom, zda pošlou do legislativního procesu předlohu o zavedení jednokolového systému. Voliči by v něm vybírali víc kandidátů najednou a stanovovali jejich pořadí.

"Většinový názor klubu je, že návrh nebudeme podporovat," řekl dnes novinářům předseda frakce KDU-ČSL a nezávislí Petr Šilar. Přestože lidovci podle něho původně jednokolový systém podporovali, nyní soudí, že by se volební ani ústavní zákony měnit neměly.

Změna volebního systému by nahradila dvoukolový způsob voleb do horní komory jednokolovým podle australského vzoru. Podle novely, za níž stojí Jiří Dienstbier (ČSSD), by lidé na jednom lístku stanovovali pořadí kandidátů a hlasy pro neúspěšné adepty by se připočítávaly úspěšnějším uchazečům.

O možném zavedení jednokolového se opět začalo mluvit po nynějších senátních volbách. Jeho zastáncem je zejména premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, podle kterého je nynější systém nesmyslný. Hnutí ANO získalo při letošní volbě 27 senátorů jeden mandát.

Návrh skupiny senátorů v čele s Dienstbierem ale zřejmě v horní komoře příliš šancí nemá. Záporný postoj už vyjádřily k kluby ČSSD a ODS.

Témata:  Senát Parlamentu České republiky KDU-ČSL volby

Související

Aktuálně se děje

8. června 2025 9:41

Tragickou nehodu, jíž se účastnil Zdeněk Pelc, vyšetřuje policie. Řeší usmrcení z nedbalosti

Tragická dopravní nehoda, která se odehrála ve středu večer u Nového Strašecí, nadále budí značnou pozornost. Hlavním aktérem kolize je miliardář Zdeněk Pelc, podle informací CNN Prima NEWS řidič luxusního vozu značky Lexus, který ze zatím neznámých důvodů vjel do protisměru. Následný střet si vyžádal jeden lidský život. Policie nyní případ vyšetřuje jako možné usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy