Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak označit kontakty v telefonu, aby se záchranáři v případě nehody dovolali rodině?

Záchranná služba hl. města Prahy
Záchranná služba hl. města Prahy
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Obecně platí, že čím vážnější nehoda, tím méně času lékaři mají. Zatímco u méně vážné nehody bez viditelných zranění jde řádově o minuty až hodiny, u těch nejtěžších případů může jít až o sekundy. Nedílnou součástí pomoci člověku přitom není pouze péče o jeho zdravotní stav, ale i podání informací příbuzným. To však vždy neprobíhá tak, jak si představujeme.

Nejednoho z nás už jistě napadlo, co se děje v případě, kdy například po vážné autohavárii skončíte v kómatu nebo na operačním sále. Kdo dá vědět vašim příbuzným a jak je vůbec dohledá?

Odpověď na tuto otázku měl poskytnout e-mail, který se ještě před několika týdny šířil do mailových schránek Čechů. Tento spam není nový, na internetu se objevil už před deseti lety, a nabádá občany, aby si důležité kontakty uložili pod zkratkou ICE, tedy In Case of Emergency (v případě pohotovosti). 

Podobných mailů a informací můžeme na internetu nalézt spoustu, většina se shoduje v tom, že tato zkratka pomáhá záchranářům urychleně najít kontakt na rodinu a zavolat jí. Jak je to ale ve skutečnosti? Úplně jinak.

Záchranáři nevolají, ICE už vůbec ne

Úkolem záchranářů na místě nehody není informovat rodinu a příbuzné, ale zachraňovat životy. Neexistuje prakticky jediný důvod ani žádný zmapovaný případ, kdy by záchranáři potřebovali akutně hovořit s rodinou zraněného.

Informovat rodinu ostatně není ani úkolem lékařů, kteří vás převezmou do péče po příjezdu do nemocnice. Pokud vás záchranáři přivezou například s akutním vnitřním krvácením, jejich prioritou je zachránit vám život. Na příbuzné se v tu chvíli nemyslí.

Kromě toho, že na to není čas, to má i další důvod. Mnohdy by lékaři ani záchranáři neměli rodině co říct. Kdo někdy viděl na vlastní oči zasahující záchranáře s následným převozem zraněných do nemocnice, ví, že na místě panuje zmatek, a málokdo má v tu chvíli čas věnovat se něčemu jinému. Ten, kdo má o vašem zdravotním stavu nejlepší představu, je lékař, který se vás snaží udržet naživu.

Kontaktování rodiny tak není prioritou a rozhodně to není úkolem záchranné služby. Tato role připadá na zdravotnický personál v nemocnici, případně na policii, která může rodinu zraněného dohledat. Pokud se však lékaři rozhodnou z nějakého důvodu rodinu kontaktovat, nejprve v mobilu vyhledávají obecné pojmenování kontaktu, které se užívá nejčastěji: mamka, bratr, táta apod. 

Zkratka ICE pro ně nemá prakticky žádný význam, což potvrzuje například i Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy. A pokud dojde na nejhorší a zraněná osoba zemře, policisté tuto skutečnost oznámí rodině osobně. Po telefonu by to bylo krajně necitlivé.

Témata:  lékaři záchranáři Zdravotnická záchranná služba

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.