Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zadlužení Češi? Některým zbudou peníze jen na nejlevnější jídlo a oblečení

Peníze
Peníze
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Pětina dlužníků se závazky po splatnosti si může ze svého příjmu nakoupit pouze nejlevnější a nejnutnější jídlo a oblečení. Pěti procentům nezbudou peníze ani na tyto základní potřeby. Vyplývá to z průzkumu, který si společnost KRUK nechala udělat v rámci akce Den bez dluhů mezi více než 1200 respondenty, z nichž polovina měla dluhy. KRUK spravuje pohledávky finančních ústavů a podniků.

Celých 38 procent Čechů se závazky po splatnosti má podle průzkumu dluhy přesahující měsíční příjem jejich domácnosti. Na 16 procent dlužníků uvedlo, že si dokonce nepamatuje, kolik celkem dluží. Nejčastěji si půjčují na nákup trvanlivého zboží (typicky automobilů nebo domácích spotřebičů) a rekonstrukci bytu či domu.

Průzkum také ukázal, že dluhy a související problémy s domácím rozpočtem jsou zdrojem rodinných konfliktů, ke kterým dochází nejčastěji právě u dlužníků. Ti se také častěji rozhodují ohledně financí za zády svého partnera. Zdrojem konfliktů kvůli finanční situaci jsou zpravidla výdaje na nepotřebné věci a skrývání informací o výdajích před partnerem.

"Dluhy zásadně ovlivňují náš partnerský a rodinný život. Z našeho průzkumu vyplývá, že problémy s domácím rozpočtem jsou častější v domácnostech mladších lidí a rodinách s větším počtem členů. Více jak pětina respondentů s dluhy uvedla, že ke konfliktům kvůli financím dochází v jejich domácnosti nejméně jednou měsíčně," uvedla mluvčí KRUK Jana Žaludová.

Úspory, nejčastěji v podobě hotovostního vkladu v bance nebo na spořicím účtu, mají dvě třetiny respondentů. V případě dlužníků je to ale jen o něco více než polovina (55 procent), zatímco u nedlužníků jde o čtyři pětiny. Častěji mají úspory muži než ženy a obecně lidé s vysokoškolským vzděláním či s maturitou a také osoby samostatně výdělečně činné.

V celkové výši do tříměsíčního příjmu má úspory 28 procent respondentů, mezi tříměsíčním a ročním příjmem má naspořeno třetina dotazovaných. Pětina domácností má dokonce úspory větší než jeden roční příjem.

Každoroční Den bez dluhů se letos opět koná v ČR a na Slovensku 15. listopadu. Organizátorem projektu je KRUK. Hlavním partnerem akce je Úřad práce ČR. Lidé, kteří se potýkají se splácením svých dluhů, se mohou na 22 pobočkách a kontaktních pracovištích Úřadu práce po celé republice zdarma poradit s odborníky, jak řešit svou obtížnou finanční situaci. Odborní poradci budou na kontaktních místech k dispozici v pondělí 12. listopadu.

Témata:  dluhy chudoba peníze Česká republika

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.