reklama

Závazky českého premiéra vůči Rusku nejsou nikomu jasné, a proto vzniklá situace ohrožuje bezpečnost České republiky, uvedl politolog a odvolal se na tvrzení české opozice. Její obavy jsou podle něj odůvodněné, i když stoprocentně je potvrdit nelze.

V práci ruských tajných služeb je daleko větší zmatek, než se zvenčí zdá. Nejsou nijak všemocné a teoreticky se může cizinec na krátkou dobu automobilem dostat na Krym. Nejspíš ale šlo o letadlo, protože předtím byl Babiš mladší v Moskvě, soudí Preobraženskij.

S tím, jak se bude skandál prohlubovat, najdou se dokonce i uvnitř strany Andreje Babiše opozičníci, kteří budou chtít využít situace a převzít moc, domnívá se politolog.

Ukrajinský historik Jevhen Mahda v komentáři pro Pervyj krymskyj napsal, že v Česku ještě z dob rakousko-uherské monarchie a boje za samostatnost Československa přežívá dávné slavjanofilství, na druhé straně existují hospodářské zájmy. "Je to ďábelská směs, z níž chce Rusko těžit," uvedl. Premiér Babiš se podle Mahdy ocitl v tísnivé situaci, ale hned tak svůj post neztratí.

reklama