reklama

Vedení Prahy chce ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstranit článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu. Shodli se na tom zástupci pražské koalice složené z Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL).

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) serveru Deník N řekl, že pokud dojde ke změně smlouvy, vláda se od takového kroku distancuje. „Politiku jedné Číny zastává Česká republika kontinuálně od sametové revoluce, plně v souladu s oficiální politikou EU a USA," připomněl ministr.

Dodal však, že smlouva byla uzavřena mezi Prahou a Pekingem, ne mezi státy, a proto do ní jeho rezort nemůže zasahovat a má pouze konzultativní roli.

Petříčkova slova se nelíbí předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. „Servilní a ponížená smlouva Prahy s Pekingem nebyla s vládou konzultována, municipální vztahy nejsou v kompetenci vlády. Tu ohavnost prosadili zastupitelé za ANO, ČSSD a ODS. Vláda to nekomentovala. Není tedy důvod (kromě podělanosti), aby komentovala případné změny,“ vzkázal Petříčkovi.

Jenže ministr zahraničí si to nenechal jen tak líbit. „Nechápu kritiku @kalousekm. Smlouva mezi Prahou a Pekingem je záležitost našeho hlavního města. Pouze jsem připomněl, že politiku jedné Číny zastává ČR kontinuálně od sametové revoluce, plně v souladu s politikou EU a USA,“ zopakoval svá slova Petříček na twitteru.

Neodpustil si ani drobné rýpnutí. „Tuto politiku zastávala i vláda, které byl členem M. Kalousek,“ uvedl s odkazem na to, že Kalousek byl v letech 2010–2013 ministrem financí ve vládě Petra Nečase.

3 komentáře (Poslední 17.01. 11:05) Napište svůj názor

reklama