Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kam se schovat v případě války? Praha má kryty a ochranný systém, všechny ale neochrání

Praha
Praha
Foto: Pixabay

V 741 funkčních stálých úkrytech, ochranných systémech metra a v tunelu pod Strahovem by našlo útočiště v případě války celkem 492.000 lidí, což je zhruba 40 procent Pražanů. Dalším by posloužily improvizované úkryty například v bytových domech.

Zásadními pro úkryt obyvatel jsou v Praze velkokapacitní prostory v metru a Strahovském tunelu. V metru je celková kapacita 332.000 míst, v tunelu 15.000 míst. Dalších 145.000 lidí by se mohlo v případě nutnosti schovat v jednom ze 741 stálých úkrytů. Z nich je 270 ve vlastnictví hlavního města, ostatní mají různé majitele. Tyto menší úkryty jsou pod bytovými domy, ve školách nebo jde o samostatné stavby.

Zhruba 60 procent obyvatel Prahy by se mohlo uchýlit do improvizovaných úkrytů, které jsou například ve vhodných částech domu, které tomuto účelu byly uzpůsobeny.

V úkrytech je nutné pravidelně dělat revize technického zařízení, aby byly připraveny pro případ potřeby, například jednou za pět let se kontroluje filtroventilce, jednou za dva roky elektroinstalace nebo náhradní zdroj elektrické energie. Za údržbu město a další vlastníci ročně zaplatí kolem 60 milionů korun.

Každoročně je několik úkrytů vyřazeno ze seznamu kvůli havarijnímu stavu, jehož důvodem jsou vysoké náklady na opravy a rekonstrukce, nebo kvůli výstavbě v místě stávajících úkrytů. Pokud vlastník nepožádá stavební úřad o změnu užívání stavby, mohou být úkryty obnoveny. V roce 1990 bylo v Praze celkem 1142 stálých úkrytů. Mezi lety 1990 až 2017 jich bylo vyřazeno 402, tedy 35 procent.

Témata:  Praha válka

Související

Aktuálně se děje

21. února 2025 19:31

Dara Rolins dala košem muži, který jí zásadně pomohl v hudební kariéře

Dara Rolins vděčí za to, kým dnes je, i hitmakerovi Jiřímu Zmožkovi. Právě on je totiž autorem nesmrtelného duetu Zvonky štěstí, který zpěvačka nahrála s legendárním Karlem Gottem. Všechny proto překvapilo, že se nezúčastnila Zmožkova koncertu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.