Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přijme Česko 14 syrských dětí? Šojdrová bude jednat s Hamáčkem

Šojdrová, Michaela
Šojdrová, Michaela
Foto: ODS

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se dnes sejde s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). Jednat budou o možném přijetí syrských dětí.

Šojdrová, která v únoru oznámila, že přivezla seznam 14 dětí, kterým by Český republika mohla pomoci, to uvedla na svém twitteru.

Dnes mám schůzku s ministrem vnitra @jhamacek. Ale asi nebude moc důležitá. Chce se mnou mluvit jen mezi čtyřma očima a odmítnul přijmout členy platformy, která se zasazuje o přijetí nedoprovázených dětí-uprchlíků z Řecka.

— Michaela Šojdrová (@msojdrova) 8. března 2019

Podle Šojdrové schůzka asi nebude moc důležitá. "Chce se mnou mluvit jen mezi čtyřma očima a odmítnul přijmout členy platformy, která se zasazuje o přijetí nedoprovázených dětí-uprchlíků z Řecka," napsala. Na mysli měla iniciativu Češi pomáhají, Organizaci pro pomoc uprchlíkům a společnost Dobrá rodina.

"Paní europoslankyně mě požádala o schůzku s tím, že mi chce prezentovat výsledek své cesty do Řecka," řekl na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně Hamáček. Vyjádření Šojdrové o nedůležitosti setkání Hamáčka překvapilo. Na jednání ale nejde s ničím, co by měl sám představovat.

Europoslankyně loni na podzim oznámila, že by chtěla z přeplněných uprchlických táborů v Řecku přesídlit do Česka pět desítek syrských dětí bez doprovodu jako solidární humanitární gesto. Premiér Andrej Babiš (ANO) projekt označil za nesmyslný, a dodal, že lepší je pomáhat sirotkům přímo v jejich vlasti. Před časem ministerský předseda uvedl, že chce v Sýrii vybudovat centrum pro sirotky. Plán je podle něj jeho soukromou iniciativou, nikoli projektem českého státu.

Témata:  Michaela Šojdrová Jan Hamáček uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.