Iniciativa naposledy koncem dubna vyzvala vládu, aby Česko přijalo dětské uprchlíky, kteří jsou bez doprovodu dospělých v řeckých táborech. Podle pomáhajících organizací je zapotřebí jen rozhodnutí vláda.

"Jsme komplexně připraveni jako občanská společnost," řekl Miko. Síť pomocníků a pomáhajících organizací je podle jeho slov připravena vládě pomoci s přijetím i celkovou socializací a zařazením dětí do společnosti. Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek prohlásil, že Česko potřebuje už jen politický krok k tomu, aby se přidalo k deseti až 11 evropským zemím, které děti z Řecka přijímají nebo přijmou.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v lednu řekl, že Česko dětské uprchlíky přijímat nebude a že kauzu považuje za uzavřenou. Uvedl, že Řecko požadovaný seznam 40 sirotků neposkytne a ČR by z táborů mohla přivézt Afghánce a Pákistánce od 16 do 18 let, což považuje za bezpečnostní riziko. Miko dnes řekl, že tuto Hamáčkovu myšlenku musí vyvracet.

Odbornice na migraci z Amnesty International ČR Šárka Antošová upozornila na to, že tábory jsou přeplněné a lidé v nich pobývají v nelidských podmínkách a hodiny čekají na cokoli včetně jídla. Mají nedostatečný přístup k lékařské péči, často neteče voda a do nemocnic se dostávají ve vážném stavu. "Pro děti a ženy je tato situace významně nebezpečná," řekla. Děti v táborech mají za sebou často traumatizující zkušenosti a některé z nich zažily i mučení nebo sexuální zneužití.

Maggie Lazaridis z Mezinárodní organizace pro migraci uvedla na tiskové konferenci prostřednictvím videokonference, že podle posledních údajů pocházejí děti hlavně z Afghánistánu, Pákistánu, Sýrie, Iráku nebo Iránu. Miko uvedl, že původně se iniciativě přihlásilo přes 200 rodin, které měly o děti zájem, ale některé si mezitím už vzaly jiné dítě nebo snahu vzdaly. Je ale přesvědčen o tom, že pokud by padlo politické rozhodnutí, je iniciativa schopna připravit kampaň a rodin by se hlásilo víc.

Miko dodal, že v únoru se uskutečnilo jednání na řeckém velvyslanectví v Praze. Řecká strana podle ujistila, že chce spolupracovat, že je možné přijímat uprchlíky mladší 18 let a že žádné jednání s českou vládou ohledně dětí nebylo.

Pro pomoc dětem z táborů se na tiskové konferenci vyslovil i zpěvák Tomáš Klus. "Děti, které přijmeme, neznamenají nebezpečí, to nebezpečí znamenají děti, které nepřijmeme," varoval. Dodal, že právě tamní neutěšené podmínky mohou z nepřijatých dětí vychovat fanatiky, ze kterých mají lidé strach.

Iniciativa Češi pomáhají loni koncem listopadu oznámila, že má seznam zhruba 200 rodin, které by byly ochotny dětské uprchlíky z řeckých táborů přijmout. K převzetí dětí bez doprovodu opakovaně vyzývaly neziskové organizace i osobnosti. S návrhem přijmout 50 syrských sirotků z řeckých táborů přišla před časem europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Řecko loni začátkem září žádalo ministry vnitra EU, aby jejich země dětské uprchlíky bez doprovodu přijaly. Zakladatel iniciativy Češi pomáhají Miko už předtím řekl, že český ministr vnitra žádal o seznam syrských dětí, řecká strana ale opakovaně odmítla vybírat potřebné podle státní příslušnosti.