AI (Amnesty International)

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Amnesty International viní Rusko z válečných zločinů na Ukrajině

Svět

Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) dnes obvinila Rusko z páchání válečných zločinů na Ukrajině. Konkrétně Moskvu viní z nerozlišujících útoků a z používání mezinárodně zakázané kazetové munice při ostřelování druhého největšího ukrajinského města Charkova na severovýchodě země, při kterém zemřely stovky civilistů.

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

AI nasbírala "nezvratné důkazy" o válečných zločinech na Ukrajině

Svět

Ruská vojska v okolí ukrajinské metropole Kyjeva spáchala válečné zločiny a existují o tom nezvratné důkazy. Ve své dnes zveřejněné zprávě to píše organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Organizace vedla rozhovory s desítkami obyvatel v obci Buča a dalších místech, kde se po odchodu ruských jednotek našly masové hroby. Rozhovory a fotografie zveřejnila AI ve zprávě s názvem "Už se nevrátí".

Očkování, ilustrační foto

AI obvinila výrobce vakcín proti covidu-19 z nespravedlivého rozdělování dávek

Svět

Šest nejvýznamnějších výrobců očkovacích látek proti covidu-19 přispívá k bezprecedentní lidskoprávní krizi, protože se odmítají vzdát práv k duševnímu vlastnictví a nechtějí se světem sdílet své technologie a znalosti. Uvádí to ve své dnešní zprávě organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Alexej Navalnyj

Svět

Navalnyj je podle Amnesty International opět vězněm svědomí

Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) dnes oznámila, že se po pečlivém zvážení rozhodla znovu zařadit ruského opozičního představitele Alexeje Navalného mezi vězně svědomí poté, co se v únoru rozhodla toto označení v jeho případě přestat používat.

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Přijme ČR dětské migranty z Řecka? Vše je připraveno, ohlásila iniciativa

Domov

Ze strany občanských organizací je vše připraveno pro přijetí dětských uprchlíků z řeckých táborů. K dispozici je široká síť jednotlivců a organizací, které chtějí pomáhat, od podnikatelů přes dobrovolnické organizace až po lékaře nebo pedagogy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl zakladatel občanské iniciativy Češi pomáhají Jaroslav Miko.

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Libanon vyhání uprchlíky. Zastavte nucené deportace, žádá Amnesty International

Svět

V uplynulých třech měsících bylo bezmála 2500 syrských uprchlíků žijících v Libanonu přinuceno k návratu do válkou zmítané vlasti. Podle zpravodajského webu Al-Džazíra to oznámila organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Ta zároveň libanonské úřady vyzvala, aby s nucenou repatriací přestaly.

Evropská unie, ilustrační foto

Evropa dostala na frak. AI zkritizovala naše zákony

Svět

Většina evropských zemí, včetně ČR, má "zastaralé" zákony a stále nepovažuje pohlavní styk bez souhlasu obou partnerů za znásilnění. V předvečer Mezinárodního dne proti násilí na ženách to uvedla světová organizace pro lidská práva Amnesty International (AI). Podle AI špatné zákony a nebezpečná politika svalování viny na oběti přispívá k přetrvávání beztrestnosti viníků.

nikaragua

Nikaragujský prezident Ortega nasadil k potlačování opozice gangy ozbrojenců

Svět

Manuga - Vláda nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy využívá ke krvavému potlačování opozičních protestů polovojenské skupiny svých stoupenců. Ozbrojenci mnohdy vybavení poloautomatickými zbraněmi své akce mnohdy koordinují s bezpečnostními složkami. Uvedla to světová lidskoprávní organizace Amnesty International (AI), která vyzvala k nezávislému vyšetření situace v zemi, kde během více než měsíce protestů zemřelo přes 80 lidí.

Recep Tayyip Erdoğan

V Turecku je "mrazivá atmosféra strachu", tvrdí Amnesty

Svět

Ankara - Turecké úřady nastolily po neúspěšném puči z roku 2016 "mrazivou atmosféru strachu" a zaměřují se hlavně na ochránce lidských práv. Ve své zprávě o situaci v Turecku to dnes uvádí mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

uprchlíci, ilustrační fotografie

Česko čelí kritice kvůli xenofobním výrokům o uprchlících i diskriminaci Romů

Domov

Praha - Amnesty International (AI) vydala novou zprávu o stavu lidských práv ve světě. Kromě odmítavého postoje ČR k přijímání běženců kritizuje i nerovný přístup romských dětí ke vzdělání v Česku, zdlouhavý proces v kauze romského památníku v Letech a český vývoz zbraní do zemí, kde mohou být použity při činech porušujících lidská práva.

uprchlíci

Podmínky uprchlíků v Evropě? Jídla je málo a kvůli zimě nemůžeme ani spát. Stačí týden a začnete bláznit. stěžují si běženci

Svět

Pracovníci neziskové organizace Amnesty international (AI) strávili několik dní na řeckých ostrovech Chios a Lesbos, kde dokumentovali podmínky, ve kterých uprchlíci žijí. Poukazují na to, že v táborech, kde uvízlo celkem asi 15 tisíc lidí, je zima a vlhko. A to nejhorší prý ještě zřejmě přijde. I proto apelují na řeckého premiéra Alexise Tsiprase, aby migrantům dovolil přesun na pevninu.

Uprchlíci, ilustrační foto

Za situaci uprchlíků můžou Evropani, udeřila organizace

Svět

Tripolis – Amnesty International se výrazně pustila do kritiky Evropské unie, když blok označila za spoluviníky hrůzné situace, ve které se ocitají uprchlíci v Libyi. Politici svým jednáním měli vytvořit prostředí nahrávající do karet zločincům a pak nad situací zavřeli oči, tvrdí organizace. V některých případech označila Evropany za komplice v obchodu s lidmi, když evropské peníze jdou přímo na asistenci libyjské pobřežní stráže.

Aktuálně se děje

25. května 2024 22:27

Kreml odstartoval čistky v ruské armádě, začalo zatýkání elit

Boj o moc: FSB a armáda v Rusku soupeří po neúspěchu v Kyjevě. Rozsáhlé čistky mezi nejvyššími důstojníky jsou důsledkem zápasu o vojenské zdroje.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy