Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

AI nasbírala "nezvratné důkazy" o válečných zločinech na Ukrajině

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Foto: FREE Photo Tereshchenko Oleg / UNIAN

Ruská vojska v okolí ukrajinské metropole Kyjeva spáchala válečné zločiny a existují o tom nezvratné důkazy. Ve své dnes zveřejněné zprávě to píše organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Organizace vedla rozhovory s desítkami obyvatel v obci Buča a dalších místech, kde se po odchodu ruských jednotek našly masové hroby. Rozhovory a fotografie zveřejnila AI ve zprávě s názvem "Už se nevrátí".

Amnesty International shromáždila příběhy 45 lidí, kteří byli svědky zabíjení svých příbuzných a sousedů, a 39 dalších lidí, kteří se stali oběťmi nebo svědky náletů, které zničily velké obytné komplexy. Mluvili s lidmi z obcí Buča, Boroďanka, Andrijivka, Zdvyživka nebo Dmytrivka.

"Existují přesvědčivé důkazy, že incidenty popsané v této zprávě představují válečné zločiny. Mimosoudní popravy, bez ohledu na status oběti jako civilisty nebo zajatého bojovníka, jsou přísně zakázány, a pokud jsou spáchány v rámci mezinárodního ozbrojeného konfliktu, představují závažný trestný čin a válečný zločin," píše Amnesty International.

Název celé zprávy se inspiruje sarkastickým prohlášením ruského vojáka, jehož tank zaparkoval na dvoře ukrajinské rodiny. Oleh Abramov 3. března vyšel před dům s rukama nad hlavou a žádal, aby vojáci nestříleli. Ti ho však na místě zastřelili a jeho žena a tchán pak ještě museli hasit dům v plamenech.

Zpráva AI popisuje také 22 případů vražd spáchaných ruskými vojáky. Některé z nich měly průběh jako popravy, ačkoli se odehrály bez soudního procesu, některým předcházelo mučení.

Na základě sesbíraných důkazů je možné připsat jednotlivé činy konkrétním jednotkám ruské armády. Například na základě nalezených nábojnic, které používá jen několik elitních oddílů ruské armády. "Tuto munici nepoužívají žádné ukrajinské jednotky," zdůrazňuje zpráva.

Amnesty International vznikla v roce 1961 a působí v desítkách států. Tvrdí, že má deset milionů členů a podporovatelů. Patří k nejvýznamnějším organizacím na ochranu lidských práv na světě.

Témata:  válka na Ukrajině AI (Amnesty International)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.