Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Amnesty International: Počet poprav ve světě klesá, Čína svá čísla tají

Trest smrti
Trest smrti
Foto: Scott Langley

Londýn - Podle výroční zprávy lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) bylo loni z rozhodnutí státních orgánů popraveno 993 lidí v celkem 23 zemích světa. V roce 2015 zaznamenala AI 1634 poprav, což bylo nejvíce od roku 1989.

Počet poprav ve světě loni proti roku 2015 klesl o bezmála 40 procent. Podle statistik AI se počet poprav loni snížil i oproti roku 2016, kdy byl popravou ukončen život 1032 lidem, pokles je tak o čtyři procenta.

Ani v loňském roce do nich ovšem nebyl zahrnut počet trestů smrti vykonaných v Číně, která informace o této praktice utajuje. Podle odhadů AI ale zemřelo loni při popravách v nejlidnatější zemi světa několik tisíc lidí.

O 84 procent z oficiálně uvedeného celkového počtu 993 poprav se stejně jako v roce předešlém dělí Írán, Saúdská Arábie, Irák a Pákistán. Nejvíce trestů smrti, zachycených ve statistice, provedl opět Írán, kde bylo vykonáno až 60 procent poprav z celého Blízkého východu. Naproti tomu výrazný pokles oproti roku předešlému zaznamenal Pákistán, kde počet vykonaných poprav klesl až o třetinu.

Podruhé za sebou nejsou podle zprávy AI v první pětici nelichotivého pořadí Spojené státy, kde počet poprav (23) i nově odsouzených k smrti (41) loni proti roku předešlému vzrostl, z dlouhodobého hlediska však počet odsouzenců zůstává nízký. Vykonávání trestů smrti po krátkém přerušení loni obnovily americké státy Arkansas, Ohio a Virginia.

AI si všímá zejména pozitivního vývoje v subsaharské Africe, která podle zprávy organizace jen potvrzuje celosvětový trend poklesu této praktiky. Trest smrti v loňském roce zrušila například západoafrická Guinea a kroky ke zrušení poprav učinily také Burkina Faso a Čad. Nařízené tresty smrti pro odsouzené za vraždu pak zrušila Keňa.

Mezi evropskými zeměmi provádí popravy jako jediné Bělorusko, kde byl loni vykonán trest smrti u dvou odsouzenců. 

Témata:  trest smrti popravy AI (Amnesty International)

Související

Aktuálně se děje

15:10

9:07

Kauza Signal se opakuje. Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace s rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Mimořádná zpráva

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.