Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Snahy vlád umlčet kritiku sílí. AI dává za příklad Rusko a Čínu

Čína
Čína
Foto: Pixabay

Snahy mnohých vlád potírat nezávislé a kritické hlasy v roce 2021 zesílily. Uvedla to organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Podle ní řada států čím dál více používá moderní technologie, aby kontrolovaly a umlčely opozici.

AI také ostře kritizuje některé státy a velké firmy za přístup k pandemii covidu-19. Organizace v dnes vydané zprávě o stavu lidských práv tvrdí, že loňský rok byl obdobím rostoucích nerovností a zvyšující se nestability.

Podle Amnesty International v loňském roce přinejmenším 67 zemí schválilo zákony, které omezily svobodu projevu, tisku či shromáždění. "Mnohé státy posílily své snahy umlčet kritické hlasy," uvedla generální tajemnice organizace Agnès Callamardová. Vlády podle AI mají čím dál více prostředků, jak kontrolovat či potírat své kritiky a aktivisty na ochranu lidských práv, například skrze nové technologie či takzvané sledovací programy.

V tomto ohledu AI zmiňuje případy Ruska, kde policie využila programy, jež dokážou rozeznat obličeje, pro potírání demonstrací, nebo Číny, která posílila cenzuru internetu. AI kriticky hodnotí také některé legislativní zásahy v západních zemích, například v Británii, které podle organizace vedly k omezení svobody shromažďování.

V roce 2021 pokračovaly již trvající konflikty a další nové se rozhořely v řadě zemí, například v Afghánistánu, Jemenu, Etiopii či mezi Izraelem a Palestinou, uvedla AI. "Velmi vzácné byly příležitosti, kdy mezinárodní společenství bylo schopné poskytnout nezbytné odpovědi (na konflikty)," dodala Callamardová.

AI ve zprávě také silně kritizuje přístup některých států a velkých firem k pandemii covid-19, která nejsilněji dopadla na chudé země a znevýhodněné skupiny. Organizace vytýká bohatým zemím, že hromadily vakcíny proti covidu-19, zatímco v dalších částech světa jich bylo nedostatek. Farmaceutické firmy kritizuje, že upřednostnily své zisky před řešením zdravotnické krize. AI kritizuje také provozovatele sociálních sítí, že umožnily šíření dezinformací. "Rozsah zisků, které vydělaly na dezinformacích, a dopad na život milionů lidí představují pro tyto firmy vážnou odpovědnost," uvedla šéfka AI.

Podle organizace vlády a podnikatelský sektor nedodržely své sliby, že se po pandemii budou snažit vytvořit udržitelnější svět s menšími nerovnostmi. "Rok 2021 měl být rokem uzdravení a obnovy, místo toho se stal líhní rostoucích nerovností a zvyšující se nestability," uvedla Callamardová.

Amnesty International vznikla v roce 1961 a působí v desítkách států. Tvrdí, že má 10 milionů členů a podporovatelů. Patří k nejvýznamnějším organizacím na ochranu lidských práv na světě.

Témata:  AI (Amnesty International) Čína Rusko

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 18:40

Loňská střelba na FF UK významněji zasáhla kolem 9000 lidí

Loňská tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) a s ní související události psychicky významněji zasáhly kolem 9000 lidí v Česku. Krizovou intervenci jim poskytovaly stovky odborníků. Ve zprávě o poskytnuté psychosociální pomoci to ve čtvrtek uvedla česká policie.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy