Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Malta pod palbou kritiky. Vůči migrantům používá nebezpečnou taktiku, tvrdí Amnesty

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Maltská vláda používá ve Středozemním moři "nelegální taktiku", aby zabránila uprchlíkům dostat se na maltské území. Ve zprávě věnované počínání Valletty vůči běžencům to napsala organizace hájící lidská práva Amnesty International (AI). Malta od začátku roku přijala přes 2000 uprchlíků.

"Maltská vláda čelící přijíždějícím uprchlíkům se uchýlila k nebezpečným a nelegálním opatřením. Tato taktika zahrnuje nelegální vracení uprchlíků do Libye, odklánění lodí do Itálie namísto poskytnutí pomoci lidem, kteří se dostali do tísnivé situace, a ilegální zadržování lidí na špatně vybavených trajektech v maltských vodách," stojí ve zprávě.

Malta s Libyí v květnu uzavřela dohodu, která má bránit příjezdu uprchlíků na ostrov. AI tvrdí, že v důsledku této dohody jsou vrácení uprchlíci v Libyi vystaveni hrubému zacházení.

"Některá opatření maltské vlády mohou umožnit trestné činy, vést k úmrtí, dlouhému zadržování lidí a vracení uprchlíků do Libye zmítané válkou," soudí Amnesty.

Malta stejně jako Itálie v dubnu své přístavy pro uprchlíky uzavřela kvůli pandemii a potřebě soustředit síly a zdroje na boj s covidem-19.

Amnesty uznává, že Malta od začátku roku přijala 2161 uprchlíků, což na malou zemi klade velké nároky. "To ale Maltu nezbavuje odpovědnosti zajistit bezpečí osobám zachráněným (na moři)," píše AI ve zprávě.

Dokument vychází v době, kdy Malta odmítla nákladní lodi Maersk Etienne plující pod dánskou vlajkou povolit, aby na ostrově vylodila 27 zachráněných uprchlíků, jež má na palubě. Posádka uprchlíkům podala pomocnou ruku 4. srpna na žádost maltských úřadů, které je ale nyní odmítají převzít. Okamžité vylodění této skupiny požadují Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky i Mezinárodní organizace pro migraci a mezinárodní komora námořní dopravy.

Maltský premiér Robert Abela v neděli prohlásil, že odpovědnost za situaci na plavidle Maersk Etienne nepadá na Vallettu, jelikož loď pluje pod dánskou vlajkou.

Témata:  uprchlíci Malta AI (Amnesty International)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.