Tripolis – Amnesty International se výrazně pustila do kritiky Evropské unie, když blok označila za spoluviníky hrůzné situace, ve které se ocitají uprchlíci v Libyi. Politici svým jednáním měli vytvořit prostředí nahrávající do karet zločincům a pak nad situací zavřeli oči, tvrdí organizace. V některých případech označila Evropany za komplice v obchodu s lidmi, když evropské peníze jdou přímo na asistenci libyjské pobřežní stráže.
„Evropské vlády se vědomě podílí na mučení a zneužívání desítek tisíc uprchlíků a migrantů uvězněných v libyjských táborech v nelidských podmínkách,“ prohlásila Amnesty International. Podle organizace se Evropská unie má aktivně podílet na podpoře sofistikovaného systému vykořisťující lidi, když svými penězi uplácí pobřežní stráž, pašeráky a místní autority, aby zabránili uprchlíkům v cestě do Evropy.
„Tisíce lidí jsou v nemilosti místních pašeráků, stráže a úředníků, kteří pracují společně za cílem co největšího finančního zisku,“ řekl John Dalhuisen, ředitel Amnesty pro Evropu. Sám však dodává, že vlády o některých zrůdností zatím neví, ale i nevědomostí je člověk vinen, a právě to z nich dělá komplice v obchodu s lidmi. Zároveň vyzval Dalhuisen vlády k tomu, aby přehodnotily svůj postoj a vytvořily legální cestu pro stovky tisíc uprchlíků.
„Evropa musí trvat na tom, aby Libye přestala zavírat uprchlíky a migranty. Aby z vězení okamžitě propustila všechny zadržené cizí národnosti,“ komentoval Dalhuisen. Podle něj podporou libyjských autorit v zadržení uprchlíků ukázala Evropa svou tvář a priority, kde zavření středozemní cesty je mnohem důležitější, než dobře stovky tisíc postižených.
Amnesty International dále uvedla, že pobřežní stráž vycvičená v Evropě a za evropské peníze se přímo podílí na obchodu s lidmi a spolupracuje s pašeráky. „Vytvořili tak síť, kde jsou uprchlíci a migranti každodenně vystavení násilí a hrozbám,“ uvádí organizace ve zprávě, kde uvedla stovky výpovědí očitých svědků.
Dotazovaní uprchlíci uvedli, že oficiální i neoficiální orgány spolu spolupracují a přehazují si chycené migranty na moři. Úředníci údajně vědí o obchodu s lidmi, ale nic nepodniknou, protože z toho mají sami profitovat. Chycení uprchlíci na moři jsou pak automaticky vrácení na libyjské pobřeží, kde je zavřou do detenčních ústavů. Úroveň těchto zařízení je přitom leckdy ještě horší než v uprchlických táborech.
Témata: uprchlíci, AI (Amnesty International), Libye
Související
3. ledna 2025 14:48
11. prosince 2024 19:57
10. prosince 2024 22:02
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07