reklama

V dnešním prohlášení Amnesty International citovala údaje libanonské bezpečností agentury a libanonské vlády s tím, že mezi polovinou května a 9. srpnem bylo z Libanonu vyhoštěno 2447 Syřanů.

Libanonský úřad pro bezpečnost 13. května podle Al-Džazíry začal uplatňovat nařízení libanonské vysoké rady pro obranu, jež stanovila, že Syřané, kteří do země přišli nelegálně po dubnu 2019, musí být deportováni. Zda všichni vyhoštění Syřané přišli do Libanonu nelegálně, podle Al-Džazíry není jasné.

"Vyzýváme libanonské úřady, aby okamžitě zastavily tyto deportace," uvedla Lynn Maalúfová z AI s tím, že nucené deportace uprchlíků porušují závazky Libanonu ohledně zásady nevracení uprchlíků do země, kde jim hrozí perzekuce. Libanonské úřady vyjádření AI nekomentovaly.

Do sousedního Libanonu po propuknutí syrské občanské války v roce 2011 uprchl asi milion lidí, což je zhruba čtvrtina libanonské populace. Libanonská vláda tvrdí, že ve skutečnosti je v zemi 1,5 milionu uprchlíků a jejich přítomnost představuje značnou zátěž pro libanonskou ekonomiku a veřejné služby.

reklama