Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Libanon vyhání uprchlíky. Zastavte nucené deportace, žádá Amnesty International

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V uplynulých třech měsících bylo bezmála 2500 syrských uprchlíků žijících v Libanonu přinuceno k návratu do válkou zmítané vlasti. Podle zpravodajského webu Al-Džazíra to oznámila organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Ta zároveň libanonské úřady vyzvala, aby s nucenou repatriací přestaly.

V dnešním prohlášení Amnesty International citovala údaje libanonské bezpečností agentury a libanonské vlády s tím, že mezi polovinou května a 9. srpnem bylo z Libanonu vyhoštěno 2447 Syřanů.

Libanonský úřad pro bezpečnost 13. května podle Al-Džazíry začal uplatňovat nařízení libanonské vysoké rady pro obranu, jež stanovila, že Syřané, kteří do země přišli nelegálně po dubnu 2019, musí být deportováni. Zda všichni vyhoštění Syřané přišli do Libanonu nelegálně, podle Al-Džazíry není jasné.

"Vyzýváme libanonské úřady, aby okamžitě zastavily tyto deportace," uvedla Lynn Maalúfová z AI s tím, že nucené deportace uprchlíků porušují závazky Libanonu ohledně zásady nevracení uprchlíků do země, kde jim hrozí perzekuce. Libanonské úřady vyjádření AI nekomentovaly.

Do sousedního Libanonu po propuknutí syrské občanské války v roce 2011 uprchl asi milion lidí, což je zhruba čtvrtina libanonské populace. Libanonská vláda tvrdí, že ve skutečnosti je v zemi 1,5 milionu uprchlíků a jejich přítomnost představuje značnou zátěž pro libanonskou ekonomiku a veřejné služby.

Témata:  uprchlíci Libanon AI (Amnesty International)

Související

Aktuálně se děje

15:10

8:33

Velikonoce jsou tady. Češi dnes slaví Velikonoční pondělí

Dnes je Velikonoční pondělí, významný den křesťanských i lidových tradic, který uzavírá velikonoční svátky. V mnoha českých domácnostech se od rána dodržují zvyky spojené s pomlázkou, barvením vajíček a přáním dobrého zdraví a štěstí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Mimořádná zpráva

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.