Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Turecku je "mrazivá atmosféra strachu", tvrdí Amnesty

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Ankara - Turecké úřady nastolily po neúspěšném puči z roku 2016 "mrazivou atmosféru strachu" a zaměřují se hlavně na ochránce lidských práv. Ve své zprávě o situaci v Turecku to dnes uvádí mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podle ní využívá neustále prodlužovaného výjimečného stavu k útlaku disentu a k omezování prostoru pro svobodu vyjadřování a projevy odlišných názorů.

Po pokusu o převrat zahájily úřady rozsáhlé čistky na všech úrovních státní správy i v soukromém sektoru. Pozatýkaly přes 50.000 lidí a více než 140.000 jich bylo propuštěno ze zaměstnání.

Kromě údajných pučistů se úřady zaměřují na opozici, kurdskou menšinu a soudce, učitele nebo novináře. Pronásledování se nevyhnuly ani sexuální menšiny.

Turecké úřady podle Gauri van Gulikové z AI záměrně utlačují občanskou společnost, ochránce lidských práv posílají do vězení a různým organizacím brání v činnosti. Zavřeno bylo více než 1300 sdružení a 180 médií.

Témata:  Turecko AI (Amnesty International) Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.