Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nikaragujský prezident Ortega nasadil k potlačování opozice gangy ozbrojenců

nikaragua
nikaragua
Foto: Pixabay

Manuga - Vláda nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy využívá ke krvavému potlačování opozičních protestů polovojenské skupiny svých stoupenců. Ozbrojenci mnohdy vybavení poloautomatickými zbraněmi své akce mnohdy koordinují s bezpečnostními složkami. Uvedla to světová lidskoprávní organizace Amnesty International (AI), která vyzvala k nezávislému vyšetření situace v zemi, kde během více než měsíce protestů zemřelo přes 80 lidí.

Demonstrace, v jejichž čele stojí univerzitní studenti a zaměstnanecké organizace, propukly v polovině dubna kvůli vládní penzijní reformě. Ta předpokládala snížení důchodů a zvýšení příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění. Po masových demonstracích, které se z hlavního města rozšířily do dalších měst, vláda od reformy ustoupila. Protestní akce ale pokračují a Nikaragujci požadují odstoupení prezidenta a jeho manželky, která je rok viceprezidentkou.

Podle AI se na potlačování demonstrací a útocích na jejich účastníky podílejí skupiny složené z prorežimní mládeže či motorkářů. Většina z násilných činů byla podle organizace spáchána těmito skupinami, o jejichž spojení s vládou svědčí dva fakty. Jednak se činy odehrávají za přítomnosti bezpečnostních složek či v koordinaci s nimi, uvedla AI. "A za druhé, police nepronásleduje pachatele po dokonání činu, ale místo toho jim umožní uprchnout z místa a ztratit se," dodala organizace ve zprávě citované stanicí BBC.

Před týdnem začaly za zprostředkování katolické církve rozhovory mezi vládou a opozicí, které ale po čtyřech dnech ztroskotaly. Opozice požaduje vypsání předčasných voleb a změnu volebních zákonů. Ortegovu vládu viní z porušování lidských práv a brutálního potlačování demonstrací. Vláda trvá na okamžitém ukončení blokád silnic demonstranty.

Situaci v zemi již zkoumala mezivládní komise amerických států, podle níž dochází v Nikaragui k vážnému porušování lidských práv a nadměrnému používání síly ze strany bezpečnostních orgánů a ozbrojených skupin.

Témata:  Nikaragua AI (Amnesty International)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.