Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Politická krize v Nikaragui vyvolala uprchlickou krizi, většina běženců míří do Kostariky

nikaragua
nikaragua
Foto: Pixabay

Ženeva - Násilí a politická krize v Nikaragui spustily uprchlickou vlnu. Nejvíce lidí utíká do sousední Kostariky, podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je to denně více než 200 osob.

V Nikaragui se od dubna stupňují protesty proti levicové vládě autokratického prezidenta Daniela Ortegy, který je hlavou státu od ledna 2007. Účastníci demonstrací žádají předčasné volby, avšak Ortega chce setrvat v úřadu až do konce svého mandátu, tedy do roku 2022.

Od poloviny dubna požádalo o azyl v Kostarice 800 osob a dalších 15.000 dostalo termín, kdy mohou žádost podat. Kostarické úřady jsou totiž zcela přetížené, sdělil v úterý v Ženevě mluvčí UNHCR.

Předpokládá se však, že jsou tisíce dalších nikaragujských běženců, kteří se úřadům nepřihlásili a přebývají u svých příbuzných žijících v Kostarice už delší dobu. Kolik lidí z Nikaraguy dosud celkem uteklo, není proto UNHCR schopen¨vyčíslit. Nikaragujci se navíc uchylují do dalších středoamerických zemí včetně Mexika i Spojených států.

Témata:  Nikaragua Kostarika uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.